Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Rachunki od T-Mobile pod lupą UOKiK

Autor: , dodany 20 października 2021r.

Prezes urzędu antymonopolowego wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile Polska. Powód to skargi na aktywowanie płatnych serwisów i wysokie rachunki.  

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile Polska. Jeśli dowiedzie winy operatora kara może iść w setki milionów złotych. Tym razem chodzi o skargi na płatne serwisy aktywowane z wykorzystaniem tzw. usługi direct billing.

Czytaj także: Telekomy na dywaniku w UOKiK. Chodzi o niezamawiane usługi

Niechciane gry 

Według urzędu, wielu konsumentów skarżyło się na przypadkowe uruchomienie płatnych serwisów podczas przeglądania internetu, np. przez kliknięcie w reklamę. Opłaty za takie serwisy jak Wizzgames, Gameland, Zaplium, Dealsaint oraz Vodoline doliczane były potem do rachunku od operatora. Pozwala na to usługa „Zamów z T-Mobile”, czyli madżentowa odsłona  usługi zwanej ogólnie direct billing.

Jak relacjonuje urząd, wiele osób było nieświadomych, że aktywowały takie serwisy. Tym bardziej, że czasem miało to miejsce za pośrednictwem karty SIM w routerze (potwierdzenie aktywacji przychodziło na router), a kto sprawdza czy internetowy SIM nie „rozmawia” z innymi urządzeniami?

T-Mobile Polska uważa, że aktywacja każdorazowo następuje przez kliknięcie przycisku „zamawiam i płacę”. Wersja użytkowników była jednak inna. Prezes UOKiKu zamierza to zweryfikować w postępowaniu wszczętym przeciwko operatorowi.

Nieobyczajny T-Mobile

Formalnie, wątpliwości prezesa UOKiK budzi brak weryfikacji przez operatora czy do zamówienia płatnych usług doszło za wyraźną i świadomą zgodą konsumenta. – Zgodnie z dobrym obyczajem, pobieranie dodatkowych opłat jest możliwe tylko na podstawie uprzedniej, wyraźnej woli konsumenta. Takim potwierdzeniem może być wpisanie hasła lub numeru PIN, odesłanie SMSa. Operator powinien stosować taki mechanizm uwierzytelniający, aby nie dochodziło do przypadkowej aktywacji. Niewystarczające jest w tym zakresie bazowanie jedynie na informacjach od kontrahentów prowadzących strony internetowe, na których dochodziło do rzekomych aktywacji – uważa Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

UOKiK ma także inne zarzuty wobec T-Mobile.  Po pierwsze – niepotwierdzanie konsumentom warunków zawarcia umowy o świadczenie usługi „Zamów z T-Mobile” na trwałym nośniku. Po drugie, udzielanie niepełnych odpowiedzi na reklamacje „T-Mobile nie odnosił się do zastrzeżeń abonentów, nie weryfikował okoliczności aktywacji usługi. Tym samym operator mógł naruszyć dobre obyczaje” – uważa UOKiK. Po trzecie, urzędowi nie podoba się brak danych na rachunkach danych, które umożliwiłyby zorientowanie się konsumentowi co to za usługi i który podmiot je świadczy. Pojawiały się jako: „inne opłaty – zakupy elektroniczne/usługi elektroniczne, usługi premium – direct billing”.

Będą zmiany w prawie

UOKiK zapowiada zmiany w prawie, które wyeliminują takie nadużycia. Zasady świadczenia usług „direct billing” mają zostać uregulowane wraz z implementacją przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE). EKŁE w Polsce wprowadzane jest ustawą Prawo Komunikacji Elektronicznej  (PKE). UOKiK przypomina, że w czasie konsultacji prowadzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie nie istnieje) zgłosił prokonsumenckie uwagi do projektu PKE.

„Zgłoszone uwagi miały na celu wypracowanie rozwiązań, które uniemożliwią aktywację serwisów bez wyraźnej zgody konsumenta. Prezes Urzędu zwrócił również uwagę na potrzebę zastrzeżenia, że świadczenie usługi direct billingu wymagać powinno uzyskania uprzedniej zgody abonenta” – pisze urząd.

Postępowanie przeciwko T-Mobile związane z nieświadomą aktywacją serwisów subskrypcyjnych to nie jedyna tego typu sprawa. W toku jest postępowanie przeciwko Orange Polska.

Postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się nałożeniem kary finansowej do 10 proc. ubiegłorocznego obrotu.

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią