Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Xiaomi górą, ban USA to „kaprys” Trumpa

Autor: , dodany 13 marca 2021r.

Jak donosi bloomberg.com, Sędzia federalny w Waszyngtonie stanął po stronie Xiaomi i zablokował Departamentowi Obrony ograniczenie inwestycji USA w chińskiego producenta smartfonów.

W ostatnich dniach administracji Trumpa Departament Obrony umieścił Xiaomi na liście firm z domniemanymi powiązaniami z chińskim wojskiem, uruchamiając ograniczenia finansowe, które miały wejść w życie w przyszłym tygodniu. Jednak w piątek sędzia okręgowy USA Rudolph Contreras tymczasowo wstrzymał zakaz, występując po stronie Xiaomi w procesie sądowym, w którym argumentowano, że posunięcie to było „arbitralne i kapryśne” i pozbawiło firmę praw procesowych.

Contreras powiedział, że Xiaomi prawdopodobnie wygra całkowite cofnięcie zakazu w miarę rozwoju postępowania sądowego i wydał wstępny nakaz, aby zapobiec „nieodwracalnej szkodzie” firmy. Po ogłoszeniu zakazu producent smartfonów stanął przed perspektywą wyrejestrowania z giełd w USA i usunięcia z globalnych indeksów porównawczych.

Xiaomi chce, by sąd uznał oznaczenie jej związku z wojskiem za niezgodne z prawem.

Czytaj też: Mi 11. Test najnowszego flagowca Xiaomi

Xiaomi jest trzecim co do wielkości producentem smartfonów na świecie pod względem wielkości. Według International Data Corporation w trzecim kwartale wyprzedziła Apple Inc. pod względem sprzedaży smartfonów.

W listopadzie były prezydent Donald Trump podpisał rozkaz zakazujący amerykańskim inwestycjom w chińskie firmy należące do wojska lub przez nie kontrolowane w celu wywarcia presji na Pekin w związku z nadużyciami w biznesie. Stany Zjednoczone wprowadziły również zakazy dotyczące popularnych chińskich aplikacji, takich jak WeChat i TikTok, powołując się na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Redakcja

Napisz do autora: redakcja@ideatechnologie.com

Podziel się opinią