Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Wyniki UPC Polska w III kw. 2021: więcej abonentów, wyższe zyski

Autor: , dodany 4 listopada 2021r.

UPC Polska, telewizja kablowa, którą kupuje Play nadal zdobywa abonentów. W minionym kwartale przybyło jej ich 13 tysięcy. 

Do 3,68 mln gospodarstw domowych docierała sieć telewizji kablowej UPC Polska pod koniec września 2021 r. Tym samym w ciągu kwartału rozrosła się o 14,6 tys. adresów – podał amerykański holding Liberty Global w raporcie finansowym. 

Oprócz tego, usługi UPC mogą docierać do domów w Polsce dzięki sieciom budowanym przez inne firmy ze środków unijnych. To dodatkowe 0,5 mln adresów.

Liczba abonentów jednej z największych kablówek w kraju, która zmienić ma właściciela (kupuje ją Play) też się powiększyła. Kablówce przybyło w kwartale 13,1 tys. użytkowników i w sumie jest ich prawie 1,549 mln. Wzrost liczby klientów szedł w parze z większą liczbą sprzedawanych usług. Łącznie w końcu września abonenci kablówki mieli wykupionych 3,307 mln tzw. jednostek generujących przychody (ang. RGU). To o 24,2 tys. więcej niż w czerwcu.

Czytaj także: Play i UPC zbudują czempiona. Jest umowa

Nadal, choć różnica ta jest coraz mniejsza, najwięcej abonentów ma pakiet płatnej telewizji (1,373 mln, wzrost o 17,9 tys.). Na drugim miejscu jest szerokopasmowy internet: łącze od UPC ma 1,326 mln abonentów (wzrost o 16,5 tys. w kwartał). Kablówce ubyło natomiast ponownie użytkowników stacjonarnej telefonii: po trzecim kwartale miała ich niecałe 609 tys., o ponad 10 tys. mniej niż w czerwcu.

Czytaj także: UPC Polska ma ponad 1,5 mln abonentów

Do statystyk RGU Liberty Global nie zalicza usług komórkowych, które kablówka w Polsce świadczy dzięki współpracy z przyszłym nowym właścicielem. Grono użytkowników tych usług w III kw. urosło kablówce o 10,7 tys. i przekroczyło 116 tys.

Liberty Global podało, że spodziewa się finalizacji sprzedaży polskiego operatora kablowego w I połowie 2022 r. Za część zapłaty (ponad 7 mld zł) zamierza spłacić dług.

Opublikowało także wyniki finansowe sprzedawanej sieci. Zastrzega, że to dane skonsolidowane, po odjęciu transakcji wewnątrz grupy Liberty. Mogą się one więc różnić od faktycznych całkowitych danych polskiego operatora. Grupa pokazuje dane w dolarach. Przychody UPC Polska w III kw. tego roku to 113,2 mln dol. (109,1 mln dol. w III kw. 2020 r.). Urosły więc, ale nieznacznie. Za to prawie podwoił się zysk operacyjny kablówki (31,6 mln dol.).

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią