Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Wyniki Orange Polska w III kwartale 2021: gigantyczny zysk

Autor: , dodany 25 października 2021r.

Przejęcia, podwyżki cen w Polsce, wyższe rachunki za roaming, ożywienie w smartfonach i światłowód w prawie 900 tys. domach. Tak Orange Polska poprawił wyniki. Czwartego kwartału też nie odpuszcza.  

Orange Polska podał dziś wyniki za trzeci kwartał i dziewięć miesięcy 2021 roku.  Epidemia to dla operatorów korzystny okres i dobra passa najwyraźniej trwa.

Światłowodowy zysk 

W trzecim kwartale tego roku grupa operatora miała 2,9 mld zł przychodu, co oznacza wzrost o 3,3 proc. w porównaniu z tym kwartałem w 2020 roku.  Urósł – o 6,6 proc.  do 791 mln zł – wskaźnik EBITDAal, pokazujący ile gotówki jest w stanie przynieść właścicielom firma. Najbardziej w oczy rzuca się jednak inna suma: prawie 1,59 mld zł zysku netto. Orange nie kryje, że zarobił tyle sprzedając 50 proc. udziałów w spółce Światłowód Inwestycje na rzecz holenderskiego funduszu APG. 

Tym, którzy krytykują korporacje zagraniczne i wytykają im, że nie płacą podatków Orange tym razem może przytrzeć nosa. Zapłacił w sumie 331 mln zł CITu i VATu od tej transakcji. W raporcie można przeczytać jednak informację, z której wynika, że ostatecznie może się okazać, że fiskus część tych pieniędzy mu zwróci.

Orange rośnie na Internecie Rzeczy 

Orange Polska jest najprawdopodobniej ciągle numerem jeden pod względem liczby użytkowników. Na koniec września obsługiwał 16,59 mln kart SIM. Przez trzy miesiące przybyło mu 543 tys. kart (411 tys. to karty M2M, czyli Internet Rzeczy: umieszczane np. w rowerach miejskich, licznikach zużycia wody, czy prądu). W sumie w sieci Orange’a działało po trzech kwartałach br. 2,63 mln takich kart. To tylko część kart kontraktowych, których było 11,68 mln, czyli około 70 proc. wszystkich. 4,91 mln kart SIM mają użytkownicy telefonii na kartę.

Czytaj także: Wyniki Playa w I półroczu 2021. Przybywa klientów

Orange niezmiennie chwali się sprzedażą pakietów usług Orange Love, czyli liczbą klientów konwergentnych. Poniżej widać jednak, że przybywa ich mu powoli. 14 tys. w kwartał. Na koniec września telekom miał 1,53 mln abonentów Orange Love. Widać przy okazji, że coraz większa część takich użytkowników przechodzi na światłowód. Ma taki internet od Orange już 880 tys. domów.

To wzrost o 53 tys. w kwartał (rok temu było tylko trochę lepiej). Abonentów światłowodu przybywa, bo i zasięg usługi jest coraz większy.  Jak widać na slajdzie, we wrześniu usługa światłowodowa docierała do 5,6 mln gospodarstw domowych. To w części również łącza innych operatorów, udostępniających je Orange’owi.

Jakoś natomiast słabiej idzie Orange sprzedaż usług telewizyjnych. Dotyczy to szczególnie płatnej telewizji satelitarnej (od Canal+ Polska). Na koniec września Orange obsługiwał ich 339 tys., o 37 tys. mniej niż w czerwcu. Zdobył natomiast w tym czasie 27 tys. abonentów telewizji IPTV i ma ich prawie 670 tys. W sumie daje to trochę ponad 1 mln użytkowników płatnej telewizji.

W  trwającym już kwartale, telekom (nie jest to nic nadzwyczajnego) będzie się koncentrował na tym aby jak najwięcej zarobić w gorącym okresie – zapowiedziała firma.

O jednym tylko w dzisiejszych wynikach jest cicho: o 5G.

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią