Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Wstępne wyniki Huawei w 2021 roku. Biznes się kurczy

Autor: , dodany 8 stycznia 2022r.

Prawie o jedną trzecią stopniał biznes chińskiego koncernu Huawei w 2021 roku – poinformował pracowników rotujący szef firmy. 

Przychody Huawei spadły w 2021 roku o prawie 29 proc. do około 634 mld juanów (99 mld dol.) – podało CNBC powołując się na wystąpienie rotacyjnego szefa chińskiego koncernu technologicznego Guo Pinga.

Czytaj także: Huawei: strategia zapełniania pustki po Google

Według CNBC, Guo Ping zapowiedział taki wynik w wewnętrznej wiadomości skierowanej do pracowników Huawei. To oznacza, że drugie półrocze było dla producenta słabsze niż pierwsze (313,6 mld juanów w porównaniu do 320,4 mld juanów).

Mocne tąpnięcie obrotów technologicznego giganta to efekt sankcji Stanów Zjednoczonych, braków na rynku półprzewodników i globalnego spadku popytu na smartfony.

W liście szefa Huawei nie było szczegółowych powodów spadku przychodów. Wspomnieć miał on o “poważnych wyzwaniach” od “nieprzewidywalnego otoczenia biznesowego, upolitycznienie technologii i rosnący ruch deglobalizacji” – pisze CNBC powołując się na anglojęzyczną wersję listu.

Czytaj także: Xiaomi: czas na elektryczny samochód

Guo miał ocenić, że biznes operatorski był stabilny, rozwiązań dla firm odnotował istotny wzrost, a część odpowiedzialna za produkcję urządzeń konsumenckich rozwija się w nowych kierunkach.

Koncern w kolejnych latach zamierza inwestować w talent oraz rozwijać technologie związane z branżą motoryzacyjną. Miesiąc temu firma ogłosiła, że w lutym będzie gotowy do użytku pierwszy samochód elektryczny korzystający z jej systemu operacyjnego HarmonyOS.

W 2020 roku przychody Huawei były o 3,8 proc. wyższe niż w 2019 r. (w chińskiej walucie wyniosły 891,4 mld juanów).

U nas w Polsce ciągle nie jest pewne, co będzie z udziałem Huawei w budowie sieci 5G. Rząd nadal nie przyjął nowelizacji ustawy o cyberbezpieczeństwie, w której jest mowa o tzw. dostawcach wysokiego ryzyka. Przepisy te odbierane są jako sposób, by w razie potrzeby wykluczyć z rynku chińskie firmy. Z infrastruktury Huawei korzystają Play, Orange i T-Mobile. Smartfony producenta nadal należą do jednych z najpopularniejszych, choć już się nie sprzedają tak, jak kiedyś.

Czytaj także: Rynek smartfonów w Polsce mocno w górę

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią