Premier Węgier i Zygmunt Solorz-Żak chcą zbudować elektrownię atomową w Kaliningradzie. I przekonać polski rząd do budowy mostu energetycznego – pisze Polityka Insight.
Analityk Polityka Insight Robert Tomaszewski poruszył światem mediów i polityki ponieważ napisał na Twitterze o najnowszych planach Zygmunta Solorza. Zgodnie z nimi, jeden z najbogatszych Polaków chce przekonać rząd do budowy elektrowni atomowej w Rosji.
Polityka Insight: atom z Kaliningradu
News Polityki Insight/PI Energy:
•Viktor Orbán i Zygmunt Solorz-Żak chcą razem zbudować el. jądrową w Kaliningradzie i przekonać polski rząd do budowy mostu energ. z eksklawą. Warszawa nie mówi nie. (1/5) pic.twitter.com/ClnKXL8LdV
— Robert Tomaszewski (@robertomasz) July 5, 2021
Miliarder ma Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin i to ta firma ma interesować się udziałami w Bałtyckiej Elektrowni Atomowej. Projekt ten zakłada budowę elektrowni atomowej na terenie Rosji, w obwodzie kaliningradzkim. A partnerem ZE PAK miałby być węgierski państwowy koncern energetyczny MVM.
Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, w 2014 r. premier Węgier Viktor Orbán uzgodnił z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Rosjanie wybudują nowy blok w węgierskiej elektrowni Paks. Miał zostać sfinansowana głównie z rosyjskiego rządowego kredytu.
Rzecznik Solorza: jest wiele opcji
Jest oficjalna odpowiedź rzecznika Zygmunta Solorza. W oświadczeniu napisał, że „ZE PAK rozpatruje wiele opcji, w tym udział w budowie w Polsce od zera elektrowni atomowej, która najprawdopodobniej potrwa wiele lat”.
Zgodnie z komunikatem, „Innym z wariantów mogłaby być inwestycja kapitałowa w aktywa zagraniczne. W tym jedną z analizowanych opcji jest potencjalne zaangażowanie kapitałowe wraz z innymi renomowanymi i doświadczonymi w tym obszarze partnerami w budowaną już w okręgu królewieckim elektrownię jądrową”.
Ale na razie nie wiadomo co o udziale w atomowym projekcie myśli rząd. Pracujący w nim Piotr Naimski do współpracy przy atomie przekonywał Amerykanów.
Czytaj także: Plus podsumowuje 2020 rok: skokowy wzrost wykorzystania danych
ZE PAK współpracuje z Cyfrowym Polsatem i Polkomtelem, operatorem sieci Plus. Plus zobowiązał się, że będzie kupował od elektrowni prąd pochodzący z mającej powstać farmy fotowoltaicznej.