Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Właściciel Polsatu i Plusa myśli o energii atomowej z Rosji

Autor: , dodany 6 lipca 2021r.

Premier Węgier i Zygmunt Solorz-Żak chcą zbudować elektrownię atomową w Kaliningradzie. I przekonać polski rząd do budowy mostu energetycznego – pisze Polityka Insight. 

Analityk Polityka Insight Robert Tomaszewski poruszył światem mediów i polityki ponieważ napisał na Twitterze o najnowszych planach Zygmunta Solorza. Zgodnie z nimi,  jeden z najbogatszych Polaków chce przekonać rząd do budowy elektrowni atomowej w Rosji.

Polityka Insight: atom z Kaliningradu

Miliarder ma Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin i to ta firma ma interesować się  udziałami w Bałtyckiej Elektrowni Atomowej. Projekt ten zakłada budowę elektrowni atomowej na terenie Rosji, w obwodzie kaliningradzkim. A partnerem ZE PAK miałby być węgierski państwowy koncern energetyczny MVM.

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, w 2014 r. premier Węgier Viktor Orbán uzgodnił z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że Rosjanie wybudują nowy blok w węgierskiej elektrowni Paks. Miał zostać  sfinansowana głównie z rosyjskiego rządowego kredytu.

Rzecznik Solorza: jest wiele opcji 

Jest oficjalna odpowiedź rzecznika Zygmunta Solorza. W oświadczeniu napisał, że „ZE PAK rozpatruje wiele opcji, w tym udział w budowie w Polsce od zera elektrowni atomowej, która najprawdopodobniej potrwa wiele lat”.

Zgodnie z komunikatem, „Innym z wariantów mogłaby być inwestycja kapitałowa w aktywa zagraniczne. W tym jedną z analizowanych opcji jest potencjalne zaangażowanie kapitałowe wraz z innymi renomowanymi i doświadczonymi w tym obszarze partnerami w budowaną już w okręgu królewieckim elektrownię jądrową”.

Ale na razie nie wiadomo co o udziale w atomowym projekcie myśli rząd. Pracujący w nim Piotr Naimski do współpracy przy atomie przekonywał Amerykanów.

Czytaj także: Plus podsumowuje 2020 rok: skokowy wzrost wykorzystania danych

ZE PAK współpracuje z Cyfrowym Polsatem i Polkomtelem, operatorem sieci Plus. Plus zobowiązał się, że będzie kupował od elektrowni prąd pochodzący z mającej powstać farmy fotowoltaicznej.

Redakcja

Napisz do autora: redakcja@ideatechnologie.com

Podziel się opinią