Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Vectra ma kłopoty z UOKiK: podniosła ceny wbrew umowie

Autor: , dodany 15 listopada 2021r.

Kablówka Vectra wprowadziła klauzulę umożliwiającą podwyższenie opłaty za internet i telewizję. Zrobiła to mimo że umowy z abonentami tego nie przewidywały. UOKiK chce ją ukarać. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów tropi firmy, które podnoszą ceny usług chociaż nie umawiały się na to z klientami. Nie zawierają w umowach tzw. „klauzuli modyfikacyjnej”. Najnowsze postępowanie prezesa UOKiKu dotyczy jednostronnej zmiany umów przez operatora telewizji kablowej Vectra.

Czytaj także: Wyniki Multimedia Polska w 2020 roku. Pierwszy rok w grupie Vectra

Abonenci tej firmy dostali listy informujące ich o jednostronnym dodaniu do ogólnych warunków umowy postanowienia, na podstawie którego Vectra może podnosić wysokość abonamentu raz w roku. Urząd uważa za istotne, że dotychczasowe warunki umowne nie przewidywały uprawnienia przedsiębiorcy do wprowadzenia tego rodzaju zapisów.

Vectra ignoruje wezwanie 

Prezes Urzędu wystąpił do operatora z tzw. wezwaniem miękkim. Wezwał w nim do wycofania się z dopiero mających wejść w życie zmian, co pozwoliłoby spółce uniknąć postępowania administracyjnego. Vectra jednak zignorowała wystąpienie miękkie.

Czytaj także: Vectra pierwszym polskim dystrybutorem Viaplay

Następnie, po kilku miesiącach klienci otrzymali informację, że ich abonament miesięczny wzrósł o 5 zł.Mimo że pierwotne warunki umowne nie pozwalały na takie działanie operatora. W konsekwencji klienci, którzy nie wypowiedzieli umowy, zostali zmuszeni przez przedsiębiorcę do płacenia rocznie aż 60 zł więcej za usługi telekomunikacyjne.

Grozi wysoka kara

– W podejmowanych przez nas na rynku interwencjach wielokrotnie wskazywaliśmy, że zmiana istotnych warunków trwającej umowy. A do takich bez wątpienia zalicza się cenę usługi, może nastąpić tylko wówczas, gdy umowa to wyraźnie przewiduje. Temu służą właśnie klauzule modyfikacyjne. Dzięki nim konsument zawierając umowę dysponuje informacją w jakich konkretnie sytuacjach może wystąpić modyfikacja warunków świadczonej usługi, w tym jej ceny. Nie można jednak takich postanowień wprowadzać jednostronnie, to jest z pozycji silniejszej strony jaką jest przedsiębiorca– tłumaczy Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Postępowanie może zakończyć się nałożeniem kary do 10 proc. obrotu, nakazem zaniechania praktyki i usunięciem jej skutków.

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią