Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

UOKiK ogrywa Orange w sądzie ws. przedłużania umów

Autor: , dodany 30 marca 2021r.

Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy karę 30 mln zł, którą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Orange Polska w 2016 roku.

W 2016 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów  – m.in. nałożeniem kary pieniężnej – zakończył postępowanie wszczęte z powodu skarg abonentów Orange Polska na to, że ten bez ich zgody przedłuża na kolejny określony czas umowy, a gdy ktoś próbował umowę rozwiązać, operator naliczał mu kary umowne. Orange Polska wtedy odwołał się i poszedł do sądu.

UOKiK wygrywa w sądzie

Dziś UOKiK poinformował w mediach społecznościowych o dalszym ciągu sprawy:

– Przedłużenie umowy przez abonenta na kolejny czas oznaczony powinno być świadomie i swobodnie przez niego wybierane. Dlatego telekom powinien jasno i rzetelnie poinformować konsumenta o możliwościach przedłużenia kontraktu – mówił w 2016 roku prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Jeszcze rekompensata

Oprócz kary finansowej UOKiK nakazał Orange tzw. rekompensatę publiczną. Byli abonenci mieli otrzymać zwrot opłat za przedterminowe rozwiązanie wydłużonej bez ich zgody umowy, a obecni dostać zielone światło na wypowiedzenie umów bez konsekwencji.

Wygląda na to, że ani jedna ani druga część decyzji UOKiK nie została jeszcze wprowadzona w życie.

Urząd zapowiedział też wtedy, że pozostali konsumenci, którzy wypowiedzieli umowy przed majem 2014 r., będą mogli dochodzić swoich roszczeń na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym i powołać się na wydaną wtedy decyzję, gdy stanie się ona prawomocna.

Czytaj także: Telestrada ukarana za wprowadzanie w błąd

„Od grudnia 2020 r. zasady przedłużania umów są korzystniejsze dla konsumentów. Przepisy Tarczy 3.0 wprost przewidują, że rozwiązanie umowy po jej przedłużeniu jest bezkosztowe. Podobne zmiany przewiduje też projekt ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej” – napisał urząd na Twitterze.

Orange Polska przysługuje jeszcze kasacja od wyroku Sądu Apelacyjnego.  Jak powiedział dziennikowi „Parkiet” rzecznik telekomu, decyzja co dalej w firmie jeszcze nie zapadła. Operator czeka na uzasadnienie wyroku.

Marta Rzeźnicka

Napisz do autora: marta.rzeznicka@o2.pl

Podziel się opinią