Zaczęły się przygotowania do zmiany standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej, czyli DVB-T2/HEVC. Od dwóch tygodni trwają testy.
Od strony technicznej za zmianę standardu nadawania odpowiada w dużej mierze Emitel, czyli operator sieci masztów i wież z nadajnikami radiowo-telewizyjnymi. Zmiana ta wymaga jednak współpracy z nadawcami. Jak może przebiegać doświadczać mogą widzowie w części kraju. Emitel i TVN zaczęły właśnie testy DVB-T2/HEVC w Gdańsku. Emisja testowa w nowym standardzie obejmuje programy TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD.
Testy standardu w 5 miastach
To już piąte miasto, gdzie firmy te sprawdzają nową technologię. Pozostałe cztery to Warszawa, Bydgoszcz, Katowice i Łódź.
Czytaj także: Start platformy Ewy Chodakowskiej z problemami. Ale i smart TV
TVN i Emitel chcą sprawdzić jaki zasięg i jakość będą miały programy Grupy Discovery, do której należy TVN po przejściu na nowy standard. Weryfikują też, czy odbiorniki telewizyjne w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania.
Migracja w 2022 roku
Andrzej Kozłowski, prezes Emitela przypomina, że migracja telewizji naziemnej do nowego standardu – DVB-T2/HEVC – zacznie się w pierwszym półroczu 2022 r.
Warto o tym pamiętać, kupując nowy telewizor. Teoretycznie od grudnia 2019 r. w kraju obowiązuję Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Zgodnie z nim wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej powinny obsługiwać nowy standard. Nie zmienia to jednak faktu, że na sklepowych półkach można znaleźć i aparaty starsze.
Czytaj także: 5G w Polsce kończy rok. Czas na przełom
Standard nadawania zmieniany jest niejako przy okazji. Główna zmiana polega na uwolnieniu pasma 700 MHz, z którego korzysta cyfrowa telewizja naziemna i przekazaniu go na potrzeby sieci komórkowej 5G. W paśmie 700 MHz – planuje rząd – działać ma jedna hurtowa sieci 5G.