Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Telekomy na dywaniku w UOKiK. Chodzi o niezamawiane usługi

Autor: , dodany 28 lipca 2021r.

Nie tylko Plus i T-Mobile mają kłopoty w związku z uruchamianiem użytkownikom usług, których ci nie zamawiali. UOKiK wytoczył działa przeciwko Orange i Playowi. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)  wszczął w ostatnich dniach postępowania przeciwko Orange Polska i P4, operatorowi sieci Play.  „Zarzuty dotyczą pobierania od konsumentów płatności za aktywację usług dodatkowych bez uzyskania ich wyraźnej zgody” – podano.

Czytaj także: UOKiK ogrywa Orange w sądzie ws. przedłużania umów

Nie pierwszy raz 

– Już wcześniej praktyki uruchamiania płatnych usług telekomunikacyjnych bez świadomej zgody konsumenta kończyły się karami nakładanymi przez Prezesa UOKiK na przedsiębiorców, utrzymywanymi następnie przez sądy – podkreśla Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Analogiczne kłopoty mają od dłuższego czasu pozostałe dwa duże telekomy. UOKiK chwali się sądowymi zwycięstwami. W czerwcu Sąd Apelacyjny oddalił apelację T-Mobile Polska i podtrzymał karę finansową 15 mln zł za włączane bez dodatkowej zgody „Granie na czekanie”, „Szafa Gra” czy „Prenumerata”.

W maju zaś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Polkomtelu (Plus) od decyzji o karze  prawie 49 mln zł. Prezes UOKiK uznał za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów pobieranie przez Polkomtel opłat za aktywowane usługi pomimo nieuzyskania wyraźnej zgody konsumenta. Tu chodziło m.in. o „Czasoumilacz”, „Ochrona Internetu”, „Gdzie Jest Bliski”, „Bezpieczny Internet”.

Kłopotliwe usługi dodane 

Teraz w przypadku Orange Polska chodzi o takie usługi jak:Halo granie”, „Cyber tarcza”, „Nawigacja Orange”. Na tej samej liście są „Orange Smart Care”, „Gdzie jest dziecko”, „Bezpieczny internet” oraz „Internet mobilny z zapasowym pakietem danych”.

Czytaj także: Awantura o kanały telewizyjne dotarła do UOKiK. Są dwa postępowania

Użytkownikom Playa włączano zaś m.in. usługi:  „Muzyka na czekanie”, „Ochrona internetu”, „Play NOW usługi dodatkowe TV”. Wśród serwisów na cenzurowanym są także „Pakiet 50 min” oraz „50 sms/mms do wszystkich”, „Bezpieczny internet”, „Nielimitowane połączenia na numery stacjonarne”, „Nielimitowane sms/mms do wszystkich sieci”, „100/200 minut do innych sieci komórkowych”.

Postępowania przeciwko Orange Polska oraz P4 mogą zakończyć się nałożeniem kar finansowych w wysokości do 10 proc. obrotu każdego z przedsiębiorców.

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią