Nie tylko Plus i T-Mobile mają kłopoty w związku z uruchamianiem użytkownikom usług, których ci nie zamawiali. UOKiK wytoczył działa przeciwko Orange i Playowi.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął w ostatnich dniach postępowania przeciwko Orange Polska i P4, operatorowi sieci Play. „Zarzuty dotyczą pobierania od konsumentów płatności za aktywację usług dodatkowych bez uzyskania ich wyraźnej zgody” – podano.
Czytaj także: UOKiK ogrywa Orange w sądzie ws. przedłużania umów
Nie pierwszy raz
– Już wcześniej praktyki uruchamiania płatnych usług telekomunikacyjnych bez świadomej zgody konsumenta kończyły się karami nakładanymi przez Prezesa UOKiK na przedsiębiorców, utrzymywanymi następnie przez sądy – podkreśla Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Analogiczne kłopoty mają od dłuższego czasu pozostałe dwa duże telekomy. UOKiK chwali się sądowymi zwycięstwami. W czerwcu Sąd Apelacyjny oddalił apelację T-Mobile Polska i podtrzymał karę finansową 15 mln zł za włączane bez dodatkowej zgody „Granie na czekanie”, „Szafa Gra” czy „Prenumerata”.
W maju zaś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Polkomtelu (Plus) od decyzji o karze prawie 49 mln zł. Prezes UOKiK uznał za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów pobieranie przez Polkomtel opłat za aktywowane usługi pomimo nieuzyskania wyraźnej zgody konsumenta. Tu chodziło m.in. o „Czasoumilacz”, „Ochrona Internetu”, „Gdzie Jest Bliski”, „Bezpieczny Internet”.
Kłopotliwe usługi dodane
Teraz w przypadku Orange Polska chodzi o takie usługi jak: „Halo granie”, „Cyber tarcza”, „Nawigacja Orange”. Na tej samej liście są „Orange Smart Care”, „Gdzie jest dziecko”, „Bezpieczny internet” oraz „Internet mobilny z zapasowym pakietem danych”.
Czytaj także: Awantura o kanały telewizyjne dotarła do UOKiK. Są dwa postępowania
Użytkownikom Playa włączano zaś m.in. usługi: „Muzyka na czekanie”, „Ochrona internetu”, „Play NOW usługi dodatkowe TV”. Wśród serwisów na cenzurowanym są także „Pakiet 50 min” oraz „50 sms/mms do wszystkich”, „Bezpieczny internet”, „Nielimitowane połączenia na numery stacjonarne”, „Nielimitowane sms/mms do wszystkich sieci”, „100/200 minut do innych sieci komórkowych”.
Postępowania przeciwko Orange Polska oraz P4 mogą zakończyć się nałożeniem kar finansowych w wysokości do 10 proc. obrotu każdego z przedsiębiorców.