Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Targi MWC Barcelona 2021. Oto co pokażą polskie firmy

Autor: , dodany 27 czerwca 2021r.

Po ponad rocznej przerwie ruszają największe targi branży mobilnej  – MWC Barcelona 2021.  Nie będzie takich tłumów jak zwykle, ale sporo polskich firm nie zrezygnowało z obecności. Oto co pokażą.   

Największe targi telekomunikacyjno-technologiczne Mobile World Congress w Barcelonie w 2020 roku nie odbyły się. Powód odwołania ważnego dla branży, Katalonii i jej gospodarki wydarzenia to – oczywiście –  epidemia COVID-19. W tym roku targi MWC Barcelona 2021 też nie wystartowały jak zwykły:  na przełomie lutego i marca. Teraz jednak ruszają i od poniedziałku 28 czerwca do 1 lipca będzie można  zarówno uczestniczyć w wydarzeniu zdalnie, jak i osobiście zwiedzać hale wystawiennicze w stolicy Katalonii. Tegoroczne hasło branżowego wydarzenia to „Connected Impact”.

Czytaj także: Ericsson: pokoleniowa luka technologiczna przestała się zmniejszać

W niedzielę do stolicy autonomii przyjechał król Hiszpanii – Filip VI, by uroczyście otworzyć Mobile World Congress (MWC) i spędzi tu noc – odnotowują tamtejsze media, takie jak dziennik „ABC”.

To, że zbliża się pierwszy dzień wystawienniczy widać też już w mediach społecznościowych.

Tylko 35 tysięcy odwiedzających 

Nie ulega jednak wątpliwości, że tegoroczne wydarzenie będzie uboższe zarówno jeśli chodzi o liczbę wystawiających się firm i sponsorów, jak i o odwiedzających. Według „El Pais” tych ostatnich ma być nie więcej niż 35 tysięcy, a bywały lata, gdy liczba ta przekraczała 200 tysięcy. Jednym z powodów są przepisy sanitarne, wymagające aktualnego negatywnego testu na koronawirusa.

Wśród wystawców nie będzie na miejscu w tym roku m.in. Samsunga, Nokii, Ericssona, a spośród telekomów brytyjskich BT oraz Vodafone i niemieckiej grupy Deutsche Telekom. Nie będzie procesorowego giganta – Qualcommu, ani rzeszy amerykańskich firm teleinformatycznych: Cisco, Intela. Nie dopiszą też osobiście BIG Techy:  Google i Facebook. Nie zobaczymy tam też stanowiska takich firm jak Lenovo, czy Sony.  Część z wymienionych firm będzie natomiast obecna w tzw. wirtualnej hali i organizuje spotkania zdalne.

W ten sposób z uczestnikami spotkać ma się m.in. Elon Musk, ekscentryczny biznesmen amerykański. Będzie promować sieć satelitarnego internetu Starlink.

Czytaj także: Polska firma przewiduje przełom na infolinii. Przez boty

Bez tej rzeszy dobrze znanych, ugruntowanych marek, innym łatwiej będzie przyciągnąć uwagę zwiedzających. Zapewne na to liczą takie firmy jak francuski Orange, czy hiszpańska Telefonica.

Lista polskich firm na MWC 

W Barcelonie są już też przedstawiciele kilku polskich firm i Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, odpowiedzialnej za promocję przedsiębiorczości. Na stanowisku MARR  promować mogą się start-upy z naszego kraju.

Jakie firmy zainwestowały w swoje stanowiska? Ma je producent i dystrybutor telefonów komórkowych Maxcom z Tychów. W tym roku pokaże zarówno telefony, jak i urządzenia ubieralne.

Obecna będzie też firma Likano, właściciel marki 3MK Protection dla akcesoriów chroniących smartfony oraz jej konkurent MyScreen Protector.

Wśród wystawców zapowiedziały się firmy zajmujące się monitoringiem i bezpieczeństwem sieci: Notel Poland i Systemics-PAB. Będą też przedstawiciele WaveNet Group, budującej i serwisującej sieci masztów.

Kolejnym wystawcą o rodzimym rodowodzie jest doradcze Enxoo, wspomagające firmy w cyfryzacji sieci sprzedaży.

Będzie można też odwiedzić stoisko mPTech, czyli producent telefonów marki myPhone. Będzie prezentować smartfon z 5G oraz eSIM i nową linię linię myPhone’ów wspierających technologię VoLTE.

Z kolei Vasco Electronics z Krakowa pokaże w tym roku w Barcelonie swój nowy tłumacz głosowy – Vasco Translator M3. To kolejny translator ze stajni tej firmy. Zadebiutował on już w Japonii, gdzie – jak podaje firma – cel sprzedażowy został przekroczony „o ponad 12 tys. proc.”.

 

 

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią