Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Smartfon królem zakupów na raty przez internet

Autor: , dodany 17 lutego 2021r.

Smartfon, telewizor, laptop – te urządzenia w 2020 roku kupowali najczęściej klienci banku Santander na kredyt online. 

32 proc. – smartfon, 16 proc. – telewizor, 11 proc. laptop – tak wygląda podium produktów, na które w 2020 roku klienci banku Santander najczęściej zaciągali kredyt ratalny w internecie. A same kredyty cieszyły się dużo większym wzięciem niż w 2019 roku.

Zakupy przeniosły się do sieci

Zainteresowanie kredytami ratalnymi udzielanymi przez Santander Consumer Bank, a dostępnymi w internecie  wzrosło w ubiegłym roku o blisko 170 proc. w 2020 roku w porównaniu do roku 2019 – podała dziś instytucja. Nic dziwnego, bo w dobie pandemii, coraz częściej robimy zakupy właśnie w sieci.

Czytaj także: E-sklep Modivo już na Ukrainie

Z jednej strony jesteśmy do tego zmuszeni, ponieważ sklepy bywają czasowo zamknięte. Z drugiej strony część Polaków obawia się większych skupisk ludzkich.  Według badania przeprowadzanego na potrzeby raportu „Polaków portfel własny – zakupy w dobie pandemii”, aż jedna trzecia Polaków w związku z koronawirusem zaczęła częściej kupować w sieci – podaje bank.

Smartfon w kredycie 

Jak już wspomnieliśmy, kredyt ratalny online w Santanderze zaciągali najczęściej ci, którzy  chcieli  kupić smartfon, telewizor albo laptop.  Co prawda, takie przeznaczenie pożyczek wynika w sporym stopniu z tego, że są dostępne w sklepach internetowych ze sprzętem AGD i RTV. Z drugiej jednak strony kredyt ratalny można wziąć np. w sklepie z meblami czy artykułami sportowymi, a nie są one tak popularne.

Czytaj także: Xiaomi najpopularniejszą marką smartfonów w Polsce 

Zdecydowanie najczęściej na raty kupowane były smartfony. Stanowiły 32 proc. produktów z pierwszej dziesiątki. Na kolejnej pozycji były telewizory (16 proc. w TOP 10), a dalej laptopy (11 proc.). „Dużym zainteresowaniem cieszyły się także lodówki, pralki oraz rowery” – przyznaje Santander.

Kwiecień należał do laptopów

Smartfony były najczęściej wybieranym produktem, który klienci kupowali na raty w kanale online w każdym miesiącu ubiegłego roku. Najwięcej tego typu zakupów Santander odnotował w kwietniu oraz w lipcu. Niestety nie podał o jakie liczby chodzi.

Za to krótko po pierwszym lockdownie  odnotowano także najwyższą sprzedaż na raty laptopów. Przed ekranami musiały bowiem zasiąść dzieci. Zaczęła się wtedy era zdalnej edukacji. „W kwietniu udzielono dwukrotnie więcej kredytów ratalnych na ten produkt niż w jakimkolwiek innym miesiącu 2020 roku” – podał bank.

Rower zamiast komunikacji publicznej 

– Smartfony są najważniejszymi urządzeniami osobistymi i z nich korzystamy najczęściej każdego dnia, dlatego ich pierwsza pozycja w zestawieniu nie dziwi. Kolejne miejsca – czyli telewizory i laptopy to przykład przygotowywania się przez Polaków do spędzania większej ilości czasu w domu. Sprzęty te były z pewnością potrzebne zarówno do pracy i nauki, ale też do rozrywki – uważa Patryk Perliński, dyrektor sprzedaży i dystrybucji w departamencie produktów konsumenckich i sprzedaży z Santander Consumer Banku. – W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych produktów znalazły się także rowery, które wielu osobom zastąpiły środki komunikacji publicznej – dodaje.

„Santander Consumer Bank w 2020 roku odnotował wzrost wartości sprzedaży w kredytach ratalnych online aż o 168 proc. w stosunku do roku 2019. Najwyższe dynamiki rok do roku widać było w kwietniu (261 proc. wzrostu), maju (212 proc.) oraz czerwcu (272 proc.)” – podała instytucja.  Zdaniem Perlińskiego popularność kredytów ratalnych w sieci będzie nadal duża.

Marta Rzeźnicka

Napisz do autora: marta.rzeznicka@o2.pl

Podziel się opinią