Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Premium Mobile przechodzi do Plusa. A2 Mobile wraca

Autor: , dodany 28 maja 2021r.

Grupa Cyfrowy Polsat chce przejąć pełną kontrolę nad największym w kraju wirtualnym operatorem komórkowym. 

Polkomtel, operator sieci Plus należący do grupy Cyfrowy Polsat, podpisał list intencyjny z pozostałymi udziałowcami Premium Mobile w sprawie przejęcia kontrolnego pakietu udziałów tego  największego w kraju wirtualnego operatora komórkowego (MVNO). Wprawdzie jak zastrzeżono w komunikacie, list ten określa wstępne warunki transakcji, to można zakładać, że Polkomtel wkrótce będzie jedynym udziałowcem wirtualnej sieci.  A to dlatego, że strony listu czekają teraz jeszcze tylko na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Liczymy kart SIM 

Jako że komórkowy rynek w naszym kraju jest podzielony między cztery największe sieci, a urząd antymonopolowy pilnuje by żadna z sieci nie zdobyła więcej niż 40 proc. rynku Polsat raczej nie ma się tu czego obawiać. Raczej, bo dokładnych danych o sile jaką dysponuje niestety nie ma. Każdy z czterech operatorów w nieco innych sposób prezentuje liczbę użytkowników, czy też posiadanych przez nich kart SIM. Różnice dotyczą głównie kart pre-paid.

Czytaj także: Cyfrowy Polsat w 2020 roku miał prawie 12 mld zł przychodów

Dla przykładu Grupa Cyfrowy Polsat wykazuje w raportach finansowych tylko te karty pre-paid, które w jakiś sposób były użyte przez ostatnich 90 dni. Mimo tego podejścia zajmuje najprawdopodobniej i tak trzecie miejsce pod względem łącznej liczby kart SIM po Orange Polska i Play.

Po pierwszym kwartale grupa Polsatu wykazała około 12,9 mln usług telefonii mobilnej i internetu. Z kolei Premium Mobile obsługuje aktualnie około 425 tys. aktywnych kart SIM, spośród których około 70 proc. korzysta z usług kontraktowych.

Firma, którą przejmie Polkomtel w 2020 r. MVNO miała 125 mln zł przychodu, o 37 proc. więcej niż rok wcześniej.

„Tempo pozyskania nowych klientów w 2021 roku nie hamuje, czego dowodem jest fakt, iż w samym Q1’21 Premium Mobile było ponownie zdecydowanym liderem pozyskiwania klientów w ramach procesu Mobile Number Portability pośród operatorów MVNO, zyskując w ramach tego procesu 13,2 tys. kart SIM netto” – zapewnia Grupa Cyfrowy Polsat.

Czytaj także: Orange to nowy Plus w przenoszeniu numerów?

Polkomtel ma odkupić udziały w Premium Mobile od PM 1 Mobile Holdings – czyli spółki pomysłodawców i założycieli Premium Mobile – oraz od WBN Holding Ltd. Ta druga firma należy do Zygmunta Solorza, założyciela Polsatu.

Ponad 100 mln zł na wirtualną sieć? 

Nie podano ile  wyda w sumie na udziały w MVNO. Założyciele otrzymać mają około 35,5 mln zł za pakiet 28,01 proc. udziałów. Jak wynika z komunikatu, będzie to podstawa aby rozliczyć się także z Zygmuntem Solorzem. Od jego wehikułu Plus ma odkupić 53,69 proc. udziałów Premium Mobile. Z naszych obliczeń wynika, że w sumie Plus wydać może ponad 100 mln zł.

– Przyglądamy się unikalnemu konceptowi i dynamicznemu rozwojowi marki Premium Mobile od lat, ponieważ jej klienci od samego początku korzystają z sieci Plusa. W przeciwieństwie do szeregu operatorów MVNO, założyciele Premium Mobile postawili na model kontraktowy i spółka z dużym sukcesem buduje tę bazę, od dłuższego czasu będąc zdecydowanym liderem statystyk przenoszenia numerów. Dlatego też już 3 lata temu zaangażowaliśmy się kapitałowo w to przedsięwzięcie głównie z myślą o zabezpieczeniu naszych przychodów hurtowych, by obecnie, w momencie gdy Premium Mobile staje się rentownym biznesem, podjąć decyzję o przejęciu kontroli nad spółką – powiedział Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Grupa Cyfrowy Polsat ma od 2018 r. około 19 proc. udziałów Premium Mobile, dających jej 24,4 proc. głosów. Kupiła ten pakiet m.in. wnosząc do tej spółki swoją internetową markę a2 mobile i jej użytkowników. Teraz więc odzyska i brand i jego zwolenników.

Premium Mobile działa od 2016 roku. Od początku korzystał z infrastruktury Polkomtela by oferować usługi. Ma w ofercie także usługi w najnowszej technologii – 5G.

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią