Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Polsat Plus z czystą energią w strategii

Autor: , dodany 20 grudnia 2021r.

Grupa Polsat Plus założona przez Zygmunta Solorza ma nowy filar strategii. To czysta energia. Grupa będzie ją produkować i sprzedawać. 

Czysta energia to nowy trzeci filar strategii Grupy Polsat Plus na lata 2022-2026. Grupa Chce dostarczać produkty i usługi pierwszej potrzeby, z których korzysta „każdy i wszędzie”. W dalszym ciągu podstawą strategii jest telekomunikacja z siecią 5G oraz produkcja i dystrybucja treści „gdzie, kiedy i na jakim urządzeniu chcesz”.

5G Plusa w ponad 800 miejscowościach

Sieć 5G Polsat Plus docierała w grudniu do około 20 mln Polaków. Korzystało z niej 3 tys. stacji bazowych w około 800 miejscowościach – podał operator.

Oprócz tego, pojawił się trzeci filar: czysta energia. Czysta, czyli nie pochodząca z węgla, ale ze źródeł odnawialnych i tzw. zielonego wodoru. Grupa obiecuje, że czysta energia od Polsat Plus będzie tania i dla każdego.

Polska Czysta Energia 

Polsat Plus wchodzi w energetykę kupując spółki od swojego założyciela.  Planuje nabyć 67 proc. udziałów w spółce PAK Polska Czysta Energia wraz z jej podmiotami zależnymi i wspólnie z nimi rozwijać projekty.

Wśród nich jest również firma, która opracowała prototyp autobusu na wodór.

 

Na zakup spółek od ZE PAK wyda około 0,8 mld zł. Dalsze plany to ok. 5 mld zł inwestycji w produkcję 1000 megawatów czystej energii i 0,5 mld zł w technologie wodorowe.  Polsat Plus planuje np. rozwój fabryki autobusów wodorowych. A oprócz tego np. 30 stacji tankowania,

 

– Jako grupa chcemy zmieniać świat, a świat idzie w zielony wodór. Będzie on odgrywał istotną rolę w globalnej transformacji energetycznej. UE zapowiedziała szybki rozwój gospodarki zielonego wodoru – 6 GW elektrolizerów do 2024 r. i 40 GW do 2030 r. Również Polska ogłosiła ambitną strategię w zakresie wodoru m.in. 2 GW elektrolizerów, 800-1000 autobusów i min. 32 stacje tankowania. Zielony wodór można stosować w bardzo wielu gałęziach gospodarki, co przyspieszy redukcję CO2 i innych szkodliwych substancji. Zielony wodór to także nowe zeroemisyjne paliwo przyszłości. Już dziś seryjnie produkowane są samochody wodorowe oraz autobusy. Chcemy budować pełen łańcuch wartości zielonego wodoru: od produkcji w procesie elektrolizy z czystej energii i wody, poprzez magazynowanie i transport, budowę sieci stacji tankowania wodorem, produkcję autobusów aż po jego powszechne stosowanie w Polsce powiedział Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu.

Port Praski bo też zielony

Trochę bez związku z czystą energią Polsat Plus zamierza kupić też za 0,9 mld zł udziały w firmie deweloperskiej Port Praski. Ma on 38 hektarów gruntów w Warszawie na prawym brzegu Wisły.

„W ten sposób wszystkie najważniejsze aktywności biznesowe Zygmunta Solorza znajdą się w jednej Grupie. Strategia zakłada kontynuację atrakcyjnej polityki dywidendowej dla akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu” – podała Grupa Polsat Plus.

 

– Port Praski to absolutnie unikalna inwestycja w skali Europy. To 38 ha terenów inwestycyjnych i około 800 tys. m2 zabudowy w ścisłym centrum Warszawy. Nie ma drugiej takiej lokalizacji i nie będzie. Chcemy zainwestować w pełni samowystarczalną dzielnicę, łączącą zabudowę o przeznaczeniu biurowym, mieszkalnym, komercyjnym i użyteczności publicznej. Port Praski to strategiczna rewitalizacja praskiej części Warszawy i unikalna szansa inwestycyjna mówi Stec.  – Chcemy również, aby Port Praski był „zielony”, stąd nasze plany związane z zastosowaniem fotowoltaiki i geotermii w Porcie – dodaje.

Solorz: wyzwania to nowe możliwości

Założyciel Polsatu ma nadal kopalnie węgla brunatnego, które zasilają jego elektrownie niedaleko Konina. Polska takie kopalnie będzie zamykać, w związku z czym miliarder szuka innych sposobów na biznes w energetyce. Planuje np. wejście w energię atomową.

–  Wyzwania zmieniającego się świata tworzą jednak nowe możliwości, stąd w ramach Strategii 2023+ powstaje nowy segment naszej działalności – Czysta Energia. Chcemy produkować tanią i czystą energię dla Polaków. W Grupie znajdzie się również Port Praski, który jest unikalnym projektem, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego lokalizację i potencjał. Bardzo ważnym elementem strategii jest zapowiedziana przez Zarząd kontynuacja atrakcyjnej polityki dywidendowej dla akcjonariuszy powiedział Zygmunt Solorz.

– Dzięki tym decyzjom budujemy unikatową Grupę. Moje kluczowe i skutecznie funkcjonujące aktywa (Cyfrowy Polsat (Polsat Box), Polkomtel (Plus), Telewizja Polsat, Netia, zielone aktywa ZE PAK, Port Praski) są zgromadzone w jednej Grupie i mają tych samych akcjonariuszy. To również istotny etap w budowaniu Grupy na kolejnych wiele lat dodał.

Jeden z najbogatszych Polaków na zielonej energii chce więcej zarabiać, ale nie szybko. – W obszarze finansowym nasza nowa strategia to przede wszystkim kontynuacja tego, co wszyscy znają od lat. To zawsze było, jest i będzie efektywne zarządzanie finansami, wysoka troska o stronę przychodową i kosztową, a jednocześnie dbanie o długoterminowy rozwój naszych biznesów. Jeżeli chodzi o nasze nowe obszary działalności, to w obszarze energetyki przewidujemy z tego tytułu uzyskać powtarzalne ok. 500-600 mln rocznie dodatkowego wyniku EBITDA już w roku 2026  powiedziała Katarzyna Ostap-Tomann odpowiedzialna w zarządzie za finanse.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią