Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

PMR: liczyć będą się cyberbezpieczeństwo, gry i smartfony

Autor: , dodany 29 września 2021r.

PMR, firma analityczna z Krakowa ma nowe prognozy dla rynku firm informatycznych (IT). Uważa, że w kolejnych latach będą rosnąć wolniej. 

Katarzyna Sacha, starsza analityk rynku ICT w firmie analitycznej PMR ma nowe prognozy dla rynku firm informatycznych w Polsce. Według jej wyliczeń po wzroście o 6,1 proc. w 2020 r. i 7,2-proc. spodziewanym wzroście w tym roku,  w latach 2021-2026 ta branża może rosnąć średnio o 4,8 proc. Ostatecznie w 2026 r. rynek IT w Polsce wart będzie ponad 65 mld zł. W 2020 r. (49,2 mld zł).

Oprogramowanie dla firm i konsumentów 

Katarzyna Sacha rozmawiała o tych prognozach z agencją ISB.  Uważa, że rynek nasycił się w latach 2020-2021. Teraz siła ciężkości inwestycji IT w kolejnych okresach zostanie przeniesiona przede wszystkim na rynek oprogramowania w  i usługi.

Czytaj także: Ile domów będzie miało światłowód. Najnowsze dane i prognozy

Według Katarzyny Sachy zobaczymy w Polsce drugą falę cyfrowej transformacji biznesu. Zapoczątkował ją kryzys COVID-19.

Na pytanie o perspektywy dla firm tworzących oprogramowanie, oceniła, że ten segment rynku znajdzie się „nieco powyżej prognozowanego wzrostu”. Jednym z głównych trendów na rynku oprogramowania w segmencie B2B  będzie cyberbezpieczeństwo.

Z kolei na rynku konsumenckim wartość rynku oprogramowania budować będzie przede wszystkim segment gier.  – Coraz więcej Polaków jest skłonnych ponosić wydatki w tym zakresie, biorąc pod uwagę wielokanałowość i ewoluującą dystrybucję gier – sprzedaż cyfrowa, subskrypcje, streaming, cloud gaming. Segment aplikacji ułatwiających życie również znajdzie się w trendach wzrostowych. Jednak dynamikę tego segmentu skutecznie będzie hamowała wciąż istotny trend korzystania z aplikacji darmowych – mówiła analityczka.

PMR: w 2020 r. rynek smartfonów spadł 

Z kolei jeśli chodzi o sprzedaż sprzętów, a o nich często piszemy na Ideatechnologie.com, to lekko rosnąć ma sprzedaż takich produktów jak  laptopy, smartfony, czy drukarki.

– W 2020 r. doszło do rekordowej sprzedaży komputerów na polskim rynku. Z uwagi na wywołane pandemią pracę zdalną i naukę zdalną. To było głównym bodźcem do wzrostu rynku. Równolegle rekordowo spadła liczba, a co za tym idzie wartość, sprzedaży smartfonów, głównie jako efekt ograniczonej działalności POS, czyli Punktów Obsługi Sprzedaży, w sieciach komórkowych oraz koncentracji Polaków na wydatkach lokowanych w sprzęt komputerowy – powiedziała  w rozmowie z ISB.

Ważną kategorią sprzętową, która w 2020 r. zanotowała spadek zarówno wolumenu, jak i wartości sprzedaży są smartfony. PMR szacuje, że ten segment rynku skurczył się w 2020 r. o ok. 10 proc..

Czytaj także: Rynek smartfonów w Polsce mocno w górę

Zdaniem Sachy, to dlatego, że w pandemii działało mniej sklepów. Poza tym Polacy skupili się na zakupie komputerów, a odłożyli na później zakupy smartfonów. Wartość sprzedanych urządzeń spadła także dlatego, że konsumenci zwrócili się „ku smartfonom tańszych marek typu Xiaomi” – uważa specjalistka z PMR.

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią