Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Play i UPC zbudują czempiona. Jest umowa

Autor: , dodany 22 września 2021r.

Play zawarł umowę zakupu telewizji kablowej UPC Polska. Do transakcji wartej 7 mld zł dojść ma w 2022 r. Urzędy sprawdzą, czy konsumenci zyskają, czy ucierpią. Firmy kuszą wizją nowego czempiona, który zmieni układ.

– Play i UPC połączą siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce – zapowiada Jean Marc Harion, prezes P4.

P4, czyli spółka, do której należy marka sieci komórkowej Play, podpisała w nocy umowę przejęcia telewizji kablowej UPC. Nie jest to duże zaskoczenie, bo o tym, że szykuje się transakcja wiadomo oficjalnie od lipca, a nieoficjalnie – dłużej.

Czytaj także: Play i UPC będą miały wspólnego właściciela

Nowością jest kształt i tempo operacji.  Najpierw wydawało się, że kablówkę kupi francuska grupa Iliad, nowy właściciel Playa. A jednak – jak podało dziś w nocy Liberty Global, właściciel UPC, w transakcji weźmie udział od razu polska firma. Zapłacić ma w sumie 7 mld zł, czyli 1,8 mld dol.  Strony transakcji spodziewają się, że sfinalizują ją w pierwszym półroczu 2022 r.

Minie więc jeszcze kilka ładnych miesięcy zanim okaże się, co ta operacja oznacza dla klientów łączących się i innych operatorów.  Wypowiedzi menedżerów odpowiadających za przejęcie sugerują, że Play ma ambitne plany. Może nawet zetrze się z Orange. Oferta ma być bardziej innowacyjna i i kompleksowa niż teraz.

Konwergencja i światłowody

– Integracja Play i UPC Polska stworzy wyjątkową możliwość rozwoju Play na kolejnym etapie. I cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z zespołem UPC, aby wspólnie zrealizować nasze nowe ambicje. Play ma duże doświadczenie w odpowiadaniu na potrzeby swoich klientów. UPC Polska zbudowało bardzo silną platformę opartą na wysokich standardach jakości. Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce – powiedział Jean Marc Harion.

P4 chce przyspieszyć inwestycje w sieci światłowodowe (ma ich trochę odkąd kupiło firmę 3S budującą infrastrukturę optyczną w miastach).

„Długofalowa ambicja Play zapewnienia łączności na terenie całego kraju, przyczyni się do cyfrowej transformacji polskiej gospodarki i przyniesie korzyści konsumentom indywidualnym oraz biznesowym, dzięki bardziej innowacyjnym i kompleksowym ofertom” – obiecuje mobilny telekom.

Czempion i transformacja

– Od pioniera szybkiego internetu na polskim rynku do niekwestionowanego lidera prędkości, UPC od zawsze nadawał ton innowacjom w branży. Teraz, razem z operatom Play, stworzy ogólnopolskiego czempiona, który ponownie dokona transformacji polskiego rynku – mówi natomiast Robert Redeleanu, prezes UPC Polska.

– Nabycie UPC Polska odzwierciedla dążenie Play i iliad, aby inwestować w mobilne oraz szerokopasmowe sieci i usługi nowej generacji. Transakcja ta wiąże się z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieć światłowodową. I przyczynia się do realizacji długoterminowej ambicji rozwijania ogólnokrajowej łączności w Polsce. Liczymy, że nasze zaangażowanie wpłynie korzystnie na cyfrową transformację polskiej gospodarki i przyniesie korzyści dla konsumentów i przedsiębiorstw. Również dzięki nowym kompleksowym ofertom. Z niecierpliwością czekamy na połączenie sił i powitanie pracowników UPC w rodzinie Play i Iliad po uzyskaniu wymaganych zgód – zaznacza Thomas Reynaud, prezes Iliadu.

– Rozumiejąc głęboki sens tego połączenia, będziemy z uwagą obserwować jak ten ogólnopolski czempion oferuje klientom w Polsce najwyższej jakości usługi cyfrowe i internet – powiedział Mike Fries, prezes Liberty Global.

Kilka lat współpracy

UPC nie od razu zerwie relacje z amerykańską grupą. „W połączeniu z transakcją, Liberty Global zgodziło się na zapewnienie Iliadowi na okres do czterech lat dostępu do określonych usług, w tym głównie z obszaru sieci i technologii. Ostateczna wartość tej współpracy zależeć będzie od faktycznego poziomu potrzeb ze strony Iliad” – czytamy w informacji prasowej.

Czytaj także: Wyniki Playa w I półroczu 2021. Przybywa klientów

„Na podstawie danych finansowych za 2020 r., łączne przychody Play i UPC Polska wynoszą 9 mld zł, a łączna EBITDAaL 3,2 mld zł. Play i UPC będą dostarczać usługi telekomunikacyjne do ponad 17 mln subskrybentów” – podało P4.

Czytaj także: UPC Polska ma ponad 1,5 mln abonentów

9 mld zł daje grupie trzecie miejsce po Grupie Cyfrowy Polsat i Orange Polska na polskim rynku telekomunikacji, mediów i technologii (TMT). Jak wygląda kolejność firm jeśli chodzi o usługi czysto telekomunikacyjne coraz trudniej wyliczyć. Grupy Polsatu i Orange obejmują także firmy informatyczne, platformy płatnej telewizji, stacje telewizyjne, portale, czy usługi energetyczne.

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią