Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Play będzie „pozbywać się” Huawei? Jest nowa umowa z Ericssonem

Autor: , dodany 20 października 2021r.

Play rozszerza współpracę z firmą Ericsson przy rozwoju sieci 5G i modernizacji istniejących już nadajników. Czy to znak, że operator będzie pozbywać się stopniowo sprzętu Huawei? 

Ericsson i P4, operator sieci Play podpisali nową umowę rozszerzającą partnerstwo w zakresie radiowej sieci dostępowej (RAN). Firmy powiadomiły o tym w tak samo brzmiących komunikatach. Nie zdradziły przy tym kiedy podpisały umowę, ani jaką wartość może mieć kontrakt. Według nich, umowa obejmuje modernizację sieci dostępu radiowego w całym kraju. To o tyle ciekawe, że firmą, która od początku budowała sieć nadajników Playa był Huawei. Ericsson dołączył do chińskiego koncernu dopiero trzy lata temu.  Wtedy Play miał tylko 6 tys. własnych stacji bazowych. W połowie tego roku – ponad 9 tys. i jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

Czytaj więcej: Play może wygrać ekologiczny wyścig

Ericsson Made in Poland

Szwedzka grupa  w ramach umowy wdroży produkowane lokalnie technologie, które określa „Made in Poland”. To ważne o tyle, że polski rząd coraz większą wagę przywiązuje do tego, gdzie produkowana jest infrastruktura telekomunikacyjna. Ma to związek z tym, że sojusznik Polski w NATO –  Stany Zjednoczone – od kilku lat próbują osłabić pozycję Chin, w tym wyeliminować tamtejsze firmy w gry o sieci nowej generacji.

Ericsson przykleił znaczek „Made in Poland” do rozwiązań  Ericsson Radio System, w tym Massive MIMO, które zapewnia wysoką wydajność, przy minimalnym wykorzystaniu powierzchni i najniższym zużyciu energii. Massive MIMO ma obsłużyć stale rosnące zapotrzebowanie na transmisję danych za pomocą technologii mobilnych 2G, 3G, 4G oraz 5G.

Jak dodano, umowa obejmuje również wprowadzenie zaawansowanych technologii oprogramowania radiowego, takich jak Ericsson Spectrum Sharing, Uplink Booster i 5G Carrier Aggregation, które „poprawią poziom satysfakcji klientów Play”.

Użytkownicy mają poczuć różnicę 

Czytaj także: Kanada wypuściła córkę założyciela Huawei. To nie koniec historii

– Rozwój sieci i inwestycje w zakresie nowych technologii są dla Play priorytetem. Ponieważ przekładają się na komfort korzystania z usług dla naszych klientów. Cieszę się, że współpracujemy z firmą Ericsson, dzięki czemu dostarczamy najbardziej innowacyjne rozwiązania sieciowe na rynku – powiedział Jean Marc Harion, prezes P4. 

– Ericsson stale inwestuje znaczne środki w prace badawczo-rozwojowe w Polsce, rozwój oprogramowania mobilnego oraz produkcję 5G. Jestem dumny, że nasze produkty „Made in Poland” zostaną wdrożone przez Play z korzyścią dla ich polskich klientów – powiedział Martin Mellor, szef Ericssona w Polsce.

Ericsson został założony w 1867 roku. Jest szwedzką firmą, dostarczającą infrastrukturę i oprogramowanie operatorom telekomunikacyjnym. Pisze o sobie, że „oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania”.  Grupa działa w ponad 180 krajach i zatrudnia ponad 110 tys. pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią