PKN Orlen zamierza przetestować pierwszą w kraju, prywatną przemysłową sieć 5G. Wykorzysta do tego blok częstotliwości po grupie założyciela Polsatu.
Paliwowy koncern z Płocka będzie testował technologię 5G. Media pisały o tym jakiś czas temu. Dziś firma posiadająca sieć stacji paliwowy sama ogłosiła taki plan. Testy potrwają do lutego 2022 roku i zostaną przeprowadzone w realnym otoczeniu przemysłowym infrastruktury Zakładu Produkcyjnego w Płocku.
Sferia zostawiła, Orlen użyje
Orlen nie zdradził z jakimi firmami technologicznymi współpracuje przy testach. Podał, że są to „renomowane firmy technologiczne, które dostarczą zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia”. Firma podała, że „będzie testować różne rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT), analityki danych i łączności dyspozytorskiej”. Sprawdzi funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne systemów.
Co ciekawe, jak podał na Twitterze Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Orlen wykorzysta do testów m.in. pasmo, które zostawiła po sporze udziałowców z państwem Sferia (należy do Cyfrowego Polsatu). Chodzi m.in. o blok częstotliwości z zakresu 800 MHz.
To bardzo ciekawe. Ten blok czeka na rozdysponowanie w przetargu albo aukcji. Niektórzy pamiętają, że za takie pasmo operatorzy Play, Orange i T-Mobile zapłaciły kilka miliardów złotych w aukcji kilka lat temu. Sferia nie chciała później zapłacić za rezerwację analogicznej kwoty. Nie decydowała się na przedłużenie rezerwacji. UKE wydał koncernowi pozwolenia testowe także na pasmo z zakresu 3400 MHz.
5G w całej grupie
– Dostrzegamy korzyści wynikające ze stosowania prywatnej przemysłowej sieci 5G. Pozwoli ona nam jeszcze lepiej wykorzystać potencjał cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych – uważa Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
Czytaj także: Sokołów Podlaski dostał szybkie 5G. Na razie na chwilę
Jak tłumaczy Orlen, technologia 5G pozwoli firmie w czasie rzeczywistym korzystać z ogromnej liczby danych z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych. Ma zapewnić także niezawodność transmisji informacji w aplikacjach krytycznych przy sterowaniu i monitoringu procesów produkcyjnych.
– W przyszłości technologia 5G może znaleźć zastosowanie we wszystkich segmentach działalności PKN Orlen – uważa Patrycja Klarecka z zarządu Orlenu, odpowiedzialna za sprzedaż detaliczną i m.in. za informatykę.