Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Orlen przetestuje 5G. Na drogich częstotliwościach

Autor: , dodany 28 czerwca 2021r.

PKN Orlen zamierza przetestować pierwszą w kraju, prywatną przemysłową sieć 5G. Wykorzysta do tego blok częstotliwości po grupie założyciela Polsatu. 

Paliwowy koncern z Płocka będzie testował technologię 5G. Media pisały o tym jakiś czas temu. Dziś firma posiadająca sieć stacji paliwowy sama ogłosiła taki plan.  Testy potrwają do lutego 2022 roku i zostaną przeprowadzone w realnym otoczeniu przemysłowym infrastruktury Zakładu Produkcyjnego w Płocku.

Sferia zostawiła, Orlen użyje

Orlen nie zdradził  z jakimi firmami technologicznymi współpracuje przy testach. Podał, że są to „renomowane firmy technologiczne, które dostarczą zaawansowaną technologicznie infrastrukturę sieci 5G oraz współpracujące z nią urządzenia”.   Firma podała, że „będzie testować różne rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT), analityki danych i łączności dyspozytorskiej”. Sprawdzi funkcjonalność, wydajność, jakość i bezpieczeństwo informatyczne systemów.

Czytaj także: Play i Samsung przeprowadzą testy 4G i 5G

Co ciekawe, jak podał na Twitterze Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Orlen wykorzysta do testów m.in. pasmo, które zostawiła po sporze udziałowców z państwem Sferia (należy do Cyfrowego Polsatu). Chodzi m.in. o blok częstotliwości z zakresu 800 MHz.

To bardzo ciekawe. Ten blok czeka na rozdysponowanie w przetargu albo aukcji. Niektórzy pamiętają, że za takie pasmo operatorzy Play, Orange i T-Mobile zapłaciły kilka miliardów złotych w aukcji kilka lat temu. Sferia nie chciała później zapłacić za rezerwację analogicznej kwoty. Nie decydowała się na przedłużenie rezerwacji. UKE wydał koncernowi pozwolenia testowe także na pasmo z zakresu 3400 MHz.

5G w całej grupie 

 – Dostrzegamy korzyści wynikające ze stosowania prywatnej przemysłowej sieci 5G. Pozwoli ona nam jeszcze lepiej wykorzystać potencjał cyfryzacji naszych procesów produkcyjnych – uważa Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Czytaj także: Sokołów Podlaski dostał szybkie 5G. Na razie na chwilę 

Jak tłumaczy Orlen, technologia 5G pozwoli firmie w czasie rzeczywistym korzystać z ogromnej liczby danych z urządzeń pomiarowych, sensorów oraz maszyn produkcyjnych. Ma zapewnić także niezawodność transmisji informacji w aplikacjach krytycznych przy sterowaniu i monitoringu procesów produkcyjnych.

– W przyszłości technologia 5G może znaleźć zastosowanie we wszystkich segmentach działalności PKN Orlen – uważa  Patrycja Klarecka z zarządu Orlenu, odpowiedzialna za sprzedaż detaliczną i m.in. za informatykę.

Wcześniej o budowie sieci kampusowej dla fabryki AGD marki Miele informował Orange Polska.

Redakcja

Napisz do autora: redakcja@ideatechnologie.com

Podziel się opinią