Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Orange po latach zmienia zdanie. Otwiera się na MVNO

Autor: , dodany 28 czerwca 2021r.

Podwyżki cen, więcej użytkowników pakietów Orange Love, miliardowe inwestycje w światłowody i 5G, więcej cyfrowych usług. Te plany Orange Polska na lata 2021-2024 nie są niczym nowym. A co jest?

Orange Polska ogłosił w poniedziałek aktualizację strategicznego planu. Nazwa go „.Grow” i pod tym hasłem planuje rozwój przez cztery lata: 2021-2024.

Plan Orange na wzrosty 

Plan zakłada przyspieszenie wzrostu przychodów do małych kilku procent rocznie w porównaniu z poprzednimi latami, gdy operator starał się odwrócić negatywne trendy. Orange Polska chce też zarabiać więcej i być bardziej rentowną firmą, co oznacza, że będzie szukać nadal oszczędności. Będzie inwestować co roku 1,7-1,9 mld zł.

Czytaj także: Orange to nowy Plus w przenoszeniu numerów?

Wzrost przychodów mają zapewnić Orange Polska podstawowe usługi, takie jak sprzedaż pakietów Orange Love kolejnym abonentom. Do 2024 r. ich liczba ma urosnąć o ponad 20 proc.  z około 1,5 mln.

 

Orange zapowiada także podwyżki cen pakietów konwergentnych (co określa realizacją strategii nastawionej na budowę wartości klientów).

W ciągu kilku lat korzystając z własnych światłowodów i światłowodowych innych firm, chce docierać z pakietami z szybkim przewodowym internetem do 8 mln gospodarstw domowych.

 

Orange mówi też o zapewnieniu gospodarstwom domowym dodatkowych usług niż łączność, co zwykle opisywane jest jako usługi smart dom. Pomarańczowy telekom woli jednak określenie „rozszerzony dom” (od rozszerzonej rzeczywistości).

Czytaj także: Samsung Bespoke Home 2021 czyli domowe cyfrowe doświadczenia

Wartość w infrastrukturze

Operatorzy od lat próbują zerwać z przekonaniem, że mogą być tylko tzw. „głupią rurą”, czyli nie posiadają nic poza infrastrukturą pozwalającą realizować rozmowy, wysyłać wiadomości i surfować po internecie. Ostatnio zamiast o „głupiej rurze” mówi się raczej o wysokiej wartości aktywów telekomunikacyjnych. Być może to dlatego Orange w strategii postanowił pokazać jakie możliwości ma jego sieć i zapowiada nowe otwarcie na klientów hurtowych, którzy będą używać jego infrastruktury. Tymi klientami mają być m.in. wirtualne sieci komórkowe (MVNO), takie jak niegdyś Virgin Mobile (kupił ją Play).

Jest też inna możliwość nagłego zwrotu akcji. To Światłowód Inwestycje, joint venture które chce utworzyć i do którego przekonuje zarówno konkurentów, jak i urzędy.

Plany Orange dotyczą też inwestycji w technologię 5G. Operator podał m.in., że do 2024 r. chce zbudować w Polsce 40 tzw. prywatnych sieci 5G dla fabryk i zakładów przemysłowych.

Całą prezentację Orange Polska można znaleźć tutaj.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią