Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Orange odda pieniądze za niezamówione usługi. Zobacz jak je odzyskać

Autor: , dodany 21 grudnia 2021r.

Orange Polska wypłaci abonentom rekompensatę za aktywację serwisów podmiotów trzecich i usług nietelekomunikacyjnych spółki – zdecydował urząd antymonopolowy. 

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny wydał decyzję zobowiązującą operatora Orange Polska do wypłaty abonentom rekompensaty i zmiany sposobu działania. Chodziło o nieprawidłowości przy aktywacji płatnych usług oferowanych przez Orange Polska i serwisów subskrypcyjnych świadczonych przez inne podmioty dla abonentów Orange.

SMS, Link, reklama gry

– Otrzymywaliśmy skargi od konsumentów, którzy byli zaskoczeni wyższym rachunkiem i nie wiedzieli za co zostały naliczone opłaty. Ze zgłoszeń wynikało, że do aktywacji usług dochodziło nieświadomie – przez kliknięcie w tzw. flash SMS-a, w link na stronie internetowej, w reklamę w grze mobilnej, a także przy wykorzystaniu karty SIM w routerze. Sprawdziliśmy sposób aktywacji tych usług, zasady doliczania przez przedsiębiorcę opłat do rachunku za te treści i odpowiedzi na reklamacje – mówi Tomasz Chróstny.

Czytaj także: Telekomy na dywaniku w UOKiK. Chodzi o niezamawiane usługi

Postępowanie dotyczyło dwóch kwestii. Po pierwsze – usług nietelekomunikacyjnych świadczonych przez Orange. Aktywowały się m.in. za pośrednictwem powiadomień tzw. flash SMS i kliknięcia przycisku „OK” po jego otrzymaniu. Chodzi o usługi: „Gdzie jest Dziecko”, „Chroń dzieci w sieci”, „Nawigacja Orange”, „CyberTarcza” oraz „Zabezpiecz PESEL”,

Po drugie UOKiK zajął się usługami podmiotów trzecich rozliczanych przez operatora przy wykorzystaniu „Zamów z Orange”. To usługa tzw. direct billing (bezpośredniego naliczania), gdzie opłata automatycznie jest doliczana do rachunku. Urząd podaje że były to np. GAMEMINE, KidzInMine, VIDIX.mobi.

Niechciane cykliczne opłaty

W większości były to usługi o charakterze subskrypcyjnym. Opłaty potrafiły wynosić przykładowo 7,98 zł za miesiąc, ale i 14,99 zł za tydzień. Jeśli zdarzyło ci się uruchomić niechcący którąś z usług, a rachunek urósł – możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Teraz można sprawdzić w decyzji prezesa UOKiK, kto może liczyć na rekompensatę i w jakiej wysokości.

W postępowaniu zakwestionowano brak oznaczenia, że kliknięcie przycisku „OK” oznacza zamówienie z obowiązkiem zapłaty, brak potwierdzania warunków umów na trwałym nośniku (praktyka została zaniechana w toku prowadzonego postępowania w listopadzie 2020 r.) czy udzielanie niepełnych odpowiedzi na reklamacje.

Czytaj także: Rachunki od T-Mobile pod lupą UOKiK

Na co może liczyć abonent, który padł ofiarą powyższych usług? To niektóre z rozwiązań, które wymusił urząd.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią