Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

OPPO X 2021 w naszych rękach

Autor: , dodany 10 marca 2021r.

Nie składany a rozwijany. Tak wg. OPPO będzie wyglądać smartfon przyszłości.

Na zorganizowanym dla dziennikarzy specjalnym pokazie przedstawiciele firmy wielokrotnie podkreślali, że jest to tylko koncept i nie wiadomo czy i kiedy OPPO X 2021 wejdzie do masowej sprzedaży. Jednak, jak na prototyp, urządzenie jest bardzo starannie dopracowane.

Rynkową niszę smartfonów zmieniających rozmiary wypełniają teraz Samsung Fold i Huawei Mate X. Oba są składane, w Samsungach ekran składa się do środka, w Huaweiach – na zewnątrz. OPPO pokazało właśnie trzecią drogę i jak dla mnie wygląda ona na najbardziej sensowną.

OPPO X 2021 ma ekran zwijany, co eliminuje podstawową bolączkę składaków – zgięcie ekranu na zawiasie. Tu mamy ekran równy jak stół który albo ma wymiary całkiem zwykłego telefonu (6.7 cala), albo małego tabletu (7.4 cala). Jeśli chcemy zadzwonić, sprawdzić maila czy Internet – do dyspozycji mamy smartfon. Jeśli chcemy zagrać, zobaczyć film czy napisać coś dłuższego – zrobimy to wygodniej na tablecie.

Rozsuwanie i zsuwanie odbywa się po kliknięciu w specjalny przycisk po prawej stronie. Co ciekawe, w telefonie nie ma fizycznego przycisku głośności. Regulujemy ją przyciskiem wirtualnym, który pojawia się po uderzeniu w krawędź ekranu.

Producent zwraca uwagę na trwałość mechanizmu rozsuwania, który ma wg. jego zapewnień wytrzymać 100 000 tys. rozsunięć. To do 5 lat w rękach zwykłego użytkownika i 2-3 lat w rękach tzw. „heavy usera”.

Za rozsuwanie odpowiedzialny jest specjalny mechanizm który zwija bądź rozwija ekran umieszczony na dwóch zębatkach. Ma on strukturę „grzebienia” – jak nazywa to OPPO. Konstrukcja ta zapewnia odpowiednie podparcie dla ekranu, niezależnie od tego czy jest zwinięty czy rozwinięty. Proces jest zero-jedynkowy i nie da się go zatrzymać w trakcie „rozjeżdzania” ekranu. Można korzystać z wersji poręcznej lub wersji maksymalnej.

W wyświetlaczu nie ma żadnego wcięcia ani otworu na kamerkę do selfie. Nie wiadomo więc, czy producent zupełnie z niej zrezygnował, czy też będzie się starać zaimplementować aparat pod ekranem. Na rynku jest już smartfon z takim rozwiązaniem. Jest to ZTE Axon 20 5G.

Nie znana jest też dokładna specyfikacja OPPO X 2021, czyli nie wiadomo jaki będzie miał procesor, aparaty czy baterię. Przedstawiciele producenta zapewniają, że w skierowanym do masowej produkcji urządzeniu pojawią się „topowe komponenty”.

Przedstawiciele OPPO cały czas zapewniali, że jest to jedynie prototyp. Smartfon wygląda na dopracowane urządzenie i mam nadzieję, że wejdzie on do masowej sprzedaży.

Mirosław Mazanec

Napisz do autora: kontakt@ideatechnologie.com

Podziel się opinią