Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

OnePlus Watch. Udany debiut  

Autor: , dodany 3 sierpnia 2021r.

OnePlus Watch kosztuje 739 zł i jest ciekawą alternatywą dla innych popularnych opasek w skórze zegarków.  

OnePlus ruszył w tym roku szeroką ławą. To już nie tylko tanie flagowce (które zresztą nie są już tanie), ale i udane smartfony ze średniej półki, jak np. OnePlus Nord CE 5G, słuchawki oraz smartwatch. OnePlus Watch jest pierwszym tego typu urządzeniem firmy i jest to moim zdaniem debiut całkiem udany.

OnePlus Watch pracuje na zamkniętym, autorskim systemie producenta, bliżej mu więc do opasek niż zegarków z systemem Wear OS. Spokojnie można go postawić w jednym szeregu np. z realme Watch S Pro, Xiaomi Mi Watch, Honorem Watch GS Pro albo Huaweiem Watch GT 2 Pro kosztującymi od 550 do 1000 zł. Na tym tle 739 zł wydaje się dość rozsądną propozycją. Choć oczywiście jakieś promocje zawsze będą mile widziane.

Budowa

OnePlus Watch na tle konkurencji wyróżnia się wyglądem – jest najbardziej z nich wszystkich klasyczny i elegancki. Rama jest wykonana ze stali, podobnie jak dwa przyciski funkcyjne z prawej strony. Wystają minimalnie, mają bardzo przyjemny i dobrze wyczuwalny „klik”, a na górnym, którym wchodzimy do menu, jest wygrawerowana nazwa OnePlus. Ekran jest delikatnie zakrzywiony na krawędziach i wystający ponad ramę, więc posługując się gestami o nic nie zahaczymy i nic nam nie przeszkadza. Choć oczywiście jednocześnie jest nieco bardziej narażony na uszkodzenie.

Spód zegarka nie jest już „premium”, to zwykły czarny plastik.

Dokładne wymiary to 46.4 x 46.4 x 10.9 mm a waga 45 g. Oznacza to że zegarek jest płaski i lekki, Huawei Watch 3 Pro Elite z którego korzystałem wcześniej to przy nim prawdziwy gigant.

Pasek mocujemy na standardowych 22 mm zaczepach, nie ma więc żadnych problemów z zastąpieniem paska dostarczanego nam przez producenta. Ten wykonany jest z fluoroelastomeru, czyli syntetycznego kauczuku. Jest czarny, ma ładny wzór, nie uczula, ale zapięcie jest na zaczep w stylu Apple Watch, co nie każdemu będzie odpowiadać. Ja np. wolę zwykłe, klasyczne zapięcie.

OnePlus Watch spełnia normę IP 68, można się w nim spokojnie kąpać a w zegarku mamy treningi pływackie.

Ekran

Wyświetlacz to AMOLED o przekątnej 1.39 cala i rozdzielczości 454 x 454 pikseli (326 PPI). Jest doskonałej jakości, świetnie widać na nim wszystko w każdych warunkach, a więc również w mocnym słońcu. Nie musimy się martwić o cień gdy np. chcemy sprawdzić stan treningu. Zegarek ma automatyczną, działającą bardzo dobrze regulację jasności. Możemy ją też ustawić ręcznie (jasność niska, średnia i wysoka).

W ustawieniach zegarka znajdziemy Always on Display, czyli godziny i daty wyświetlanej na wygaszonym ekranie. Producent ostrzega, że skraca to czas pracy baterii o połowę. Dla mnie jednak jest to tzw. „jazda obowiązkowa” a z czasu pracy i tak byłem zadowolony (o tym za chwilę).

Oczywiście w OnePlus Watch jest możliwość wyboru tarcz – maksymalnie w urządzeniu może być ich 14. Niektóre z nich są interaktywne, czyli np. po dotknięciu ikonki pogody, słuchawki albo kropli krwi, w zależności co wybierzemy, przechodzimy do odpowiedniej sekcji w zegarku.

Tarcz w aplikacji jest kilkadziesiąt i każdy powinien znaleźć coś, co mu odpowiada.

Funkcje

Z poziomu zegarka wybierzemy rodzaj treningu (w sumie jest ich ponad 100), sprawdzimy wyniki treningu, zmierzymy tętno, poziom SpO2, długość i jakość snu, poziom stresu. Jest również pogoda, budzik, stoper, minutnik, latarka, barometr, kompas, połączenie z telewizorem, zwolnienie migawki aparatu, ćwiczenia oddechowe i wybieranie połączeń.

Możemy zapisać do 30 numerów, odrzucać bądź odbierać połączenia i rozmawiać przez zegarek. Jakość rozmów jest bardzo dobra i funkcja sprawdza się, gdy nie chce nam się wyciągać telefonu z plecaka albo np. jadąc na rowerze.

Do dolnego przycisku można przypisać konkretną funkcję. W ustawieniach nazwano to kluczem funkcyjnym, co może być nieco mylące.

Powiadomienia mogą być sygnalizowane dźwiękiem bądź przyjemnymi wibracjami. Niestety nie ma możliwości odpowiedzi na SMS czy wiadomość, możemy tylko przeczytać nagłówek, całą resztę musimy już robić z poziomu telefonu.

Aplikacja

Do zarządzania zegarkiem służy apka OnePlus Health na telefonie. Instalujemy ją ze sklepu Play, nie musimy się bawić w pliki APK jak jest to w przypadku urządzeń Honor i Huawei (jeśli chcemy mieć najnowsze urządzenia tych producentów).

Aplikacja jest przejrzysta i czytelna. W sekcji zdrowie mamy monitoring aktywności, snu, SpO2, dzienniki treningów. Wszystko podane jest w ładny graficznie, przystępny sposób. Dalej jest podstawowa aktywność fizyczna czyli bieganie i chodzenie, a ostatnia sekcja to zarządzanie naszym urządzeniem. Tak sprawdzimy stan baterii, zmienimy tarczę, zdecydujemy, z jakich aplikacji chcemy otrzymywać powiadomienia albo dodamy kontakty bezpośrednio do zegarka.

Do OnePlus Watch możemy wgrać muzykę (mamy 2 GB wolnej przestrzeni z 4 GB pamięci ogółem). Po sparowaniu zegarka ze słuchawkami można iść np. na trening bez telefonu, za to ze swoją ulubioną playlistą.

Zegarek ma wbudowany GPS (GLONASS, BDS, GALILEO), mamy więc zapis trasy treningu w urządzeniu. Wyszukanie satelity mogłoby być nieco szybsze, w moim przypadku trwało około minuty. Za to pomiar był dokładny – rezultaty porównywałem z prywatnym TicWatch Pro 3 GPS i były one niemal identyczne.

Bateria

Ogniwo ma pojemność 402 mAh. To ma zapewnić do 2 tygodni działania bez włączonego AoD. Z nim ten czas skraca się o połowę. Ja ładowałem zegarek co 5, 6 dni z włączonym AoD i wszystkimi możliwymi funkcjami oraz jedną, dwoma klikugodzinnymi wycieczkami, co uznaję za bardzo dobre wyniki.

Ładowanie odbywa się tradycyjną ładowarką z pinami. Jeśli ją zgubimy – będziemy mieli problem, bo ładowania bezprzewodowego nie ma.

Czyli…

OnePlus Watch stoi w jednym szeregu z wymienionymi na początku urządzeniami. Wszystkie z nich nazywane są smartwatchami nieco na wyrost, bo są to raczej opaski ubrane w skórę zegarków. Jak dla mnie urządzenie OnePlus wyróżnia się bardzo dobrą jakością budowy i elegancją, przy zachowaniu w miarę rozsądnej ceny. 100 złotych mniej i nie miałbym żadnych uwag. I tak jednak debiut OnePlus w tej kategorii uważam za bardzo udany.

Mirosław Mazanec

Napisz do autora: kontakt@ideatechnologie.com

Podziel się opinią