Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Nadajniki telewizyjne zmienią właściciela

Autor: , dodany 7 stycznia 2022r.

Operator nadajników telewizyjnych i radiowych w Polsce – Emitel – znowu jest na sprzedaż. Kupi go kolejny fundusz. 

Trwa przestraajanie nadajników cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce  i zmiana technologii nadawania, a tu duża niespodzianka. Ich właściciel – firma Emitel może przejść w ręce nowego właściciela.

Trzeci fundusz w Emitelu

Notowany na giełdzie w Londynie fundusz Cordiant Digital Infrastructure Ltd. zaoferował za Emitela 352 mln brytyjskich funtów, czyli około 2 mld zł.  Ma już umowę z obecnym właścicielem – także funduszem, tyle, że amerykańskim – Alinda Capital Partners.  Teraz potrzebuje zgody polskiego rządu i urzędu antymonopolowego.

Czytaj także: Vectra ma kłopoty z UOKiK: podniosła ceny wbrew umowie

Jak wyliczają media, Cordiant byłby trzecim funduszem w akcjonariacie Emitela. Pierwszy to Montagu, druga jest Alinda.

Kim jest nowy właściciel Emitela? Fundusz Coridant Digital to część Coridant Capital z Kanady. Zarządza nim firma Cordiant Digital Investment Management.. „Rzeczpospopolita” rozmawiała z jednym z prezesów firmy Cordiant Capital, do której należy kupujący Emitel.

– Cordiant Capital należy i jest prowadzona przez partnerów, a każdy z nich ma doświadczenie w pracy dla największych banków (np. JP Morgna) lub korporacji (jak American Tower).Co ciekawe, Steven Marshall ma doświadczenie w inwestycjach na polskim rynku światłowodowym –  powiedział Benn Mikula, partner zarządzający jeden z prezesów Cordiant Capital.

Nadajniki dla brytyjskich inwestorów

– Wśród inwestorów Cordiant Digital są głównie znaczący brytyjscy inwestorzy instytucjonalni. Z kolei Cordiant Capital na przestrzeni lat miał różnych klientów, w tym największych ubezpieczycieli, fundusze emerytalne i rządy Kanady oraz Niemiec. Doradza ICF Debt Pool na rzecz KfW (niemieckiego banku z udziałem tamtejszego rządu). Ten fundusz został w pełni wykorzystany, a powstał dekadę temu, zanim obecni partnerzy Cordiantu wykupili firmę. Z kolei sam Cordiant Digital jest dość niezależnym funduszem. W związku z tym inwestycja w Emitel nie ma nic wspólnego z niemieckim rządem – powiedział dziennikowi Benn Mikula.

Czytaj takżę: Telekomy na dywaniku w UOKiK. Chodzi o niezamawiane usługi

Cordiant ma już podobną do Emitela firmę – w Czechach. W 2021 roku kupił Ceske Radiokomunikace.  Teraz oprócz operatora w Polsce chce kupić też centrum przetwarzania danych w Nowym Jorku.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią