Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Mio MiVue C430 – na straży bezpieczeństwa

Autor: , dodany 9 sierpnia 2021r.

Mio MiVue C430 to kolejny wideorejestrator, którego główne atuty to troska o bezpieczeństwo jazdy.

Firma Mio po raz kolejny przekonuje, że technologie z których korzystamy w podróży to nie tylko elektroniczne gadżety. Producent, w odpowiedzi na zmieniany w kodeksie drogowym, przedstawił wiedeorejestrator, który ma pomóc rozstrzygać kłopotliwe sytuacje na drodze.

Same zmiany w zapisach, dotyczące pierwszeństwa pieszych czy odległości pomiędzy pojazdami jadącymi w tym samym kierunku, zmieniły nastawienie Polaków do wieorejestratorów. Coraz częściej słychać głosy, mówiące o tym, że bez fizycznego dowodu, trudno jest kierowcy przekonać policję o swojej niewinności. Wypadki czy kolizje, szczególnie te z udziałem pieszych czy rowerzystów, zazwyczaj w niepochlebnym świetle stawiają kierującego pojazdem mechanicznym. Tymczasem zapis z kamery samochodowej może świadczyć o niewinności kierowcy.

Problemem staje się wybór najlepszego urządzenia, którego cena nie zdemoluje domowego budżetu, a jakość zapisywanego obrazu wiarygodnie i jednoznacznie przedstawi sytuację.

Odpowiedzią, zgodnie z intencją producenta, ma być kamera Mio MiVue C430.

Po pierwsze: niezburzony obraz w słoneczny dzień i… każde inne warunki

W urządzeniu MiVue C430 zastosowano wysokiej jakości szklane soczewki, które (w przeciwieństwie do ich plastikowych odpowiedników) są bardziej wytrzymałe oraz mają większą odporność na zmiany temperatury. Nawet przy bardzo wysokich temperaturach szklana soczewka nie zniekształca się i przez cały czas eksploatacji kamera wiernie odwzorowuje otoczenie.

Producent zamontował w Mio MiVue C430 sensor optyczny 2M, który ma gwarantować niezaburzoną jakość nagrywanego obrazu. Zapewnił  możliwość zapisu w rozdzielczości Full HD 1080P, 30 klatek na sekundę przez co możemy być pewni, że kamera nagra wszystkie szczegóły, a obraz będzie się płynnie odtwarzał. W Mio MiVue C430 zastosowano rzeczywisty kąt widzenia wynoszący 135 stopni. Kierowca może być pewien, że na zarejestrowany, obrazie zobaczy nie tylko to co działo się na wprost oka kamery, ale również znaczną część pobocza. Ma to często kluczowe znaczenie w kontekstu zdarzeń danego incydentu drogowego.

Jednym z wyzwań dla wideoejestratora są nagrania przy niedostatecznym oświetleniu (np. w trakcie intensywnych opadów) oraz w nocy. Aby nie stanowiły one problemu dla Mio MiVue C430 zastosowano rozwiązanie Mio Night Vision. Umożliwia ono dostrajanie obrazu z odpowiednio dopasowaną jasnością i płynnością nagranego filmu nawet przy niewielkiej ilości światła.

Gdy wielkość ma znaczenie

Wideorejestratory zajmują część szyby czołowej samochodów. W związku z tym wielkość urządzenia stawi jedno z kryteriów wyboru. Mio MiVue C430 jest niewielkie, ma dwucalowy wyświetlacz. Jakość obrazu to nie jedyny aspekt, który sprawi, że film z Mio MiVue C430 będzie niepodważalnym dowodem w sporach. Wbudowany moduły GPS daje możliwość zapisywania współrzędnych geograficznych nagrania oraz prędkości, z jaką w danym momencie poruszało się auto. Dodatkowo MiVue C430 został wzbogacony o 3-osiowy G-sensor, który w momencie nagłej zmiany pasa ruchu lub stłuczki automatycznie zapisuje i zabezpiecza przed usunięciem film ze zdarzenia. Za sprawą wbudowanej i aktualizowanej bazie fotoradarów, osoba prowadząca auto otrzyma informacje, że zbliża się do punktu kontroli prędkości.

Nie zbaczaj z wyznaczone ścieżki

Wideorejestratory Mio dysponują opcją pilnowania pasa ruchu. Oznacza to sygnalizację dźwiękową podczas zmiany pasa. Jest to szczególnie ważne w obliczu zmęczenia czy trudnych warunków pogodowych. Krótkie komunikaty wizualne oraz dźwiękowe alarmują kierującego, a w konsekwencji także informacją, że być może warto zatrzymać się i dać sobie odpocząć.

Ważne jest także, że zakup tego wideorejestratora nie rozsadzi domowego budżetu. Rekomendowana cena Mio MiVue C430 to 349 zł. W obliczu zwiększającego się śródpandemicznie ruchu oraz nasilonego wakacyjnie podróżowania jest to ciekawa propozycja dla osób, które chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo i spokój na drodze.

 

Marta Rzeźnicka

Napisz do autora: marta.rzeznicka@o2.pl

Podziel się opinią