Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Miliarderzy wyłożą miliard na eobuwie.pl

Autor: , dodany 12 marca 2021r.

eobuwie.pl, sklep internetowy z obuwiem i odzieżą, będzie miał wkrótce czterech właścicieli. Do CCC i rodziny Grzymkowskich dołączą Cyfrowy Polsat i A&R Investments. 

CCC, właściciel fabryk i sklepów z obuwiem z siedzibą w Polkowicach wybrał inwestorów dla firmy eobuwie.pl. Cyfrowy Polsat założony przez Zygmunta Solorza i firma A&R Investments Rafała Brzoski, założyciela Inpostu, wyłożą po 0,5 mld zł na akcje platformy e-commerce.

To na razie wstępne ustalenia, a od czwartku do końca miesiąca będą trwały teraz negocjacje na zasadach wyłączności.

eobuwie.pl trafi jednak na giełdę 

Cyfrowy Polsat i A&R Invesments mają kupić po 10 proc. akcji eobuwie.pl każdy. Nie zostaną inwestorami platformy długo. W przyszłym roku, a najpóźniej w 2023 r. CCC chce wprowadzić eobuwie.pl na giełdę i umożliwić inwestorom tzw. „wyjście” z inwestycji.

–  Eobuwie notuje obecnie stabilny i silny wzrost sprzedaży, jednocześnie poprawiając swoją rentowność. Uważamy, że naturalnym krokiem dla spółki będzie zadebiutowanie na giełdzie w perspektywie 2022 lub 2023 roku – tłumaczy Marcin Czyczerski, prezes CCC.

5 mld zł, czyli prawie jednorożec 

Łatwo wyliczyć, że tym samym całe eobuwie.pl zostało wycenione na 5 mld zł. Gdyby nie to, że notuje już zyski, zakwalifikowałoby się do grona tzw. jednorożców, czyli start-upów wartych ponad 1 mld dolarów.

CCC po transakcji będzie nadal największym akcjonariuszem platformy. Nie sprecyzowano ile akcji pozostanie w ręku tej firmy. Obecnie CCC ma 75 proc. akcji eobuwie.pl, a spółka MKK3 należąca do rodziny Grzymkowskich – 25 proc. CCC ma opcję call na ten pakiet, czyli prawo by odkupić akcje założycieli.

Czytaj także: E-sklep Modivo już na Ukrainie

CCC kupiło eobuwie.pl kilka lat temu. Nie zapraszałoby inwestorów, gdyby nie musiało. Decyzję o tym, by podzielić się wpływami w platformie spowodowała przede wszystkim pandemia koronawirusa, w trakcie której sklepy handlowej grupy były często zamykane.

– Oczekujemy, że dzięki tej transakcji wzmocni się instytucjonalny akcjonariat Eobuwie. Pozyskane wpływy pozwolą nam natomiast na zabezpieczenie całej Grupy CCC w czasach trwającej obecnie pandemii, a także wesprą proces refinansowania zobowiązań, przy jednoczesnym zachowaniu pakietu większościowego Eobuwia. Oznacza to, że jesteśmy w stanie zaadresować najbardziej kluczowe wyzwania wszystkich stron – rozwój, płynność, cele finansowe, bezpieczeństwo – zapewnił Marcin Czyczerski, prezes CCC.

Cyfrowy Polsat jest właścicielem satelitarnej platformy, stacji telewizyjnych, a przede wszystkim sieci komórkowej Plus. Od niedawna do jego grupy należy portal Interia.pl oraz około 23 proc. akcji informatycznej grupy Asseco Poland. Jeśli ktoś się zastanawia dlaczego kupuje mały pakiet akcji internetowego sklepu to odpowiedź jest prosta. Liczy, że zarobi więcej niż trzymając pieniądze w banku. Uważa też, że w ten sposób może nauczyć się czegoś nowego.

 

Redakcja

Napisz do autora: redakcja@ideatechnologie.com

Podziel się opinią