Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Najszybszy internet 5G w Polsce? To pierwsze takie wyniki

Autor: , dodany 26 lipca 2021r.

Użytkownicy internetu 5G w Polsce mogą się cieszyć szybszym łączem niż inni posiadacze mobilnej transmisji danych – potwierdzają testy opracowane przez firmę V-Speed.  Prędkości nie są jednak takie, jak obiecują telekomy.  

Firma V-Speed, do której należy portal speedtest.pl, opublikowała podsumowanie testów prędkości łączy oferowanych przez  operatorów dostępu do internetu w Polsce w I półroczu tego roku. Najciekawsze wydają nam się w publikacji V-Speed dwie informacje. W tym ta pokazująca czym różni się internet 5G od starszych technologii.

Internet przyspieszył o jedną piątą, ale uwaga

Po pierwsze tak, że średnia prędkość uzyskana przez użytkowników internetu w Polsce jest w tym roku sporo wyższa niż w drugiej połowie minionego roku.

Oczywiście trzeba od razu zaznaczyć, że życie w naszej szerokości geograficznej w pierwsze i drugie półrocze każdego roku kalendarzowego różnią się i chyba nie do końca V-Speed porównuje przysłowiowe jabłka z jabłkami, ale uzyskany wynik i tak warto odnotować. Otóż średnia prędkość pobierania danych przez użytkowników internetu domowego urosła o prawie 20 proc. (19,4 proc.) z 64,9 megabita na sekundę w II poł. 2020 r. do 77,5 megabita na sekundę w minionym półroczu roku bieżącego. Z kolei użytkownicy dostępu mobilnego uzyskali wyniki o 25,2 proc. lepsze (35,8 Mb/s w porównaniu z 28,6 Mb/s).

Skąd ta zmiana  – autorzy materiału nie podają. My możemy tylko się domyślać.

Czytaj także: T-Mobile: 5G i 4G będzie tam gdzie do tej pory 3G

Ty też mogłeś to spowodować

Obstawiamy, po pierwsze, że więcej osób korzysta z droższych ofert operatorów o lepszych parametrach. Po drugie, powoli odzyskujemy mobilność i częściej podróżujemy oraz częściej niż w ub.r. pracujemy „na zakładzie”. To powoduje, że obciążenie sieci rozkłada się na więcej miejsc na mapie.  W końcu też cieplejsze i dłuższe dni sprawiają, ze rzadziej przesiadujemy przed ekranem laptopa, czy telewizora dla rozrywki odtwarzając kolejne odcinki serialu ( ang. binge watching).

Czytaj także: Elon Musk zdradził ile kosztuje budowa satelitarnego internetu

Druga informacja od V-Speed, na którą zwróciliśmy uwagę to dane nt. testów użytkowników technologii 5G. Wiadomo – operatorzy ścigają się na deklaracje, który z nich zaczął budowę 5G pierwszy, który ma bogatszą ofertę, a który „największą, najszybszą, najlepszą” sieć. Dobrze jest zobaczyć, jak 5G zachowuje się poza laboratorium.

Internet 5G poza laboratorium 

Testy użytkowników V-Speed pokazują, że najlepsze wyniki osiągają klienci Plusa. Zdaniem ekspertów z V-Speed to kwestia częstotliwości i techniki, które wykorzystuje firma. Chodzi o tzw. TDD (ang. Time Division Duplex) w paśmie 2600 MHz. Pozostali operatorzy nie przeznaczyli osobnego zakresu pasma na internet 5G: ta technologia i starsze od niej – LTE – „chodzą” w tym samym paśmie 2100 MHz, na co pozwala rozwiązanie zwane DSS (ang. Dynamic Spectrum Sharing), czyli dynamiczne współdzielenie pasma.

Czytaj także: Plus podsumowuje 2020 rok: skokowy wzrost wykorzystania danych

V-Speed uważa, że wyniki prędkości internetu 5G to na razie ciekawostka. Faktycznie, aby można było o miarodajnym obrazie sytuacji potrzeba by dużo więcej testów. Te wykonane stanowiły tylko 1,5 proc. wszystkich.

Pokazujemy je poniżej na ilustracjach. Jak widać uzyskane parametry są dużo niższe niż prędkości przypisywane 5G w różnych publikacjach, a nawet regulaminach operatorów.  Są jednak sporo wyższe niż średnie prędkości mobilnego internetu w innych raportach, np. tych przedstawianych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Źródło: V-Speed

Ciekawie wyglądają dane o tym,  z jakich urządzeń korzystali testujący. Choć wydawałoby się, że to chińskie marki takie jak Xiaomi, szturmem wzięły nasz rynek, to jeśli chodzi o 5G najczęściej używane były telefony Samsunga.

Źródło: V-Speed

Dobrze to widać też na tej ilustracji.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią