Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Klucz U2F sposobem na koniec afery mailowej

Autor: , dodany 7 lipca 2021r.

Członkowie rządu i posłowie dostaną klucze U2F do weryfikacji przy logowaniu m.in. do poczty elektronicznej. To ma być sposób, aby więcej nikt nie włamał się do ich skrzynek. 

O tym, że członkowie rządu i parlamentarzyści mają zostać wyposażeni w specjalne klucze U2F informuje dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Jak opisuje, klucze te przypominają pendrive’y i kosztują do kilkuset złotych. Posiadacz klucza po podaniu hasła do logowania musi wpiąć taki klucz do komputera lub zbliżyć go do smartfonu. Urządzenie kryptograficzne odpowiada bowiem za drugą fazę logowania. Na razie jeszcze nie podjęto decyzji, czy klucze zostaną kupione z tzw. wolnej ręki, czy w przetargu.

Klucz sposobem na #DworczykLeaks 

Zamawianie kluczy to pokłosie tzw. „afery mailowej”, zwanej także „#DworczykLeaks”, bo zaczęło się od skrzynki Michała Dworczyka, czyli wycieku korespondencji polityków z ich prywatnych skrzynek e-mail.

Czytaj także: Sokołów Podlaski dostał szybkie 5G. Na razie na chwilę

Wymiana zdań m.in. na temat tego co mówić mediom i w kontaktach międzynarodowych. Trafiła ona na kanał w rosyjskim serwisie Telegram, a polskie służby bezpieczeństwa ogłosiły, że rząd  i inne osoby padł ofiarą szeroko zakrojonych działań grupy hakcerskiej UNC1151.

Akcja „Ghoswriter”

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego  podały w drugiej połowie czerwca, że to był atak socjotechniczny. Na liście celów przeprowadzonego przez grupę UNC1151 ataku znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli lub funkcjonujących w polskich serwisach poczty elektronicznej.

„Co najmniej 500 użytkowników odpowiedziało na przygotowaną przez autorów ataku informację, co istotnie zwiększyło prawdopodobieństwo skuteczności działań agresorów. Polskie służby dysponują wiarygodnymi informacjami łączącymi działania grupy UNC1151 z działaniami rosyjskich służb specjalnych” – podano.

Działania te łączy się z akcją „Ghoswriter”, której celem ma być destabilizacja sytuacji politycznej w krajach Europy Środkowej.

Czytaj także: Wideorejestrator Mio MiVue 846 w trosce o bezpieczną jazdę i parkowanie

Na liście 4350 zaatakowanych adresów znajduje się ponad 100 kont, z których korzystają osoby pełniące funkcje publiczne – członkowie byłego i obecnego rządu, posłowie, senatorowie, samorządowcy – napisały ABW i SKW. Według nich, atak dotknął osób pochodzących z różnych opcji politycznych, a także pracowników mediów i organizacji pozarządowych.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią