Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Kino Polska i FilmBox będą miały jednego właściciela

Autor: , dodany 21 września 2021r.

Canal+ chce przejąć SPI International, właściciela kanałów telewizyjnych FilmBox, czy Kino Polska.

Grupa Canal+ do końca tego roku chce kupić 70 proc. udziałów SPI International z kanałami FilmBox, czy Kino Polska. To firma założona przez pochodzącego z Turcji Loniego Farhiego. Francuska platforma płatnej telewizji przejmie jednocześnie ponad 60 proc. akcji Kino Polska TV.

Czytaj także: CDA puści telewizyjne kanały w sieci

SPI International ma 65 proc. akcji Kino Polska TV. Canal+ zgodnie z prawem będzie musiał ich trochę dokupić (przepisy mówią, że musi dojść do minimum 66 proc.).

Canal+ należy do koncernu Vivendi. Jest w Polsce większościowym udziałowcem satelitarnej platformy telewizyjnej Canal+ Polska (ma 51 proc.). Platforma ta kupiła w ostatnich latach największego dystrybutora filmów kinowych Kino Świat. Ma też internetowy serwis Canal+ Online, w którym można wykupić dostęp do kilku różnych platform wideo na żądanie uzyskując rabat.

Francuzi i SPI współpracują od lat.

Kino Polska TV jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. To właściciel kanałów telewizyjnych takich jak Kino Polska, Zoom TV i Stopklatka. Dostał właśnie koncesję satelitarną na kolejny kanał  – Kino Polska Muzyka.

Czytaj także: Rynek VoD w Polsce będzie rósł, ale wolniej

Jako spółka zależna SPI International, Kino Polska TV pośredniczy też w sprzedaży kanałów ze słowem „box” w nazwie. Najbardziej znany jest kanał filmowy FilmBox i jego różne warianty.  Grupa SPI też ma serwisy internetowe:  FilmBoxPlus.com (kiedyś Filmbox Live) oraz Dizi – z tureckimi serialami.

Jeśli komuś nazwa FilmBox kojarzy się z Polsatem, to ma rację. Bardzo podobnie brzmią nowe marki usług w grupie Zygmunta Solorza.  Cyfrowy Polsat zmienił nazwę na Polsat Box. O innych zmianach pisaliśmy tutaj.

W sumie SPI International  ma w ofercie w sumie 42 kanały telewizyjne. Jest ważnym światowym dostawcą treści audiowizualnych.

Prezentację o tej firmie można znaleźć tutaj. 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią