Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Karetki i wojsko dostaną nowy system łączności? Exatel: trwają testy

Autor: , dodany 14 września 2021r.

Exatel, państwowy operator telekomunikacyjny, testuje nowy system łączności specjalnej oparty na technologii 5G. 

– W tej chwili testujemy nowy system łączności specjalnej, bardzo innowacyjny, bo nie ma jeszcze w Europie takiego systemu opartego na 5G – mówi Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes spółki Exatel na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.

Exatel: współpracujemy z polskimi firmami

Tak naprawdę słowa te padły w ubiegłym tygodniu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, ale gazeta dziś je opublikowała. To fragment debaty o 5G, w której uczestniczyli także Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, czy Janusz Cieszyński, odpowiedzialny w kancelarii premiera za cyfryzację.

Czytaj także: Raport firmy Nexera: te dane mogą zaskakiwać 

Szef Exatela nie podaje jaką skalę ma test łączności specjalnej, czyli gdzie się odbywa, ile osób w nim uczestniczy etc. Natomiast wyjaśnia, że państwowy telekom nawiązał współpracę z polskimi producentami infrastruktury i oprogramowania, by testy realizować.

– Przez lata panowało przekonanie, że pokrycie siecią całego kraju jest zbyt kosztowne i niecelowe. Polskie 5G, technologia i pomysł wykorzystania już istniejącego potencjału sprawia, że to wszystko zaczyna mieć kształt wymierny i mieści się w realiach finansowych. Bo nie jest wielkim problemem jeśli ktoś się do kogoś nie dodzwoni w celach towarzyskich… gorzej, gdy nie dojedzie karetka, nie będzie miało łączności wojsko – powiedział prezes Exatela.

Będzie hurtowa sieć 5G?

Exatel to państwowy operator przewodowy, podległy Ministerstwu Obrony Narodowej. Chciałby aby prywatne firmy i państwo utworzyły hurtową sieć 5G, czyli tzw. #Polskie5G. Exatel miałby być częścią tego projektu: korzystałby z dostępu do hurtowej sieci by świadczyć usługi komunikacji strategicznej.

Czytaj także: 5G w Polsce kończy rok. Czas na przełom

Czy do powołania takiego hurtowego operatora dojdzie – ciągle nie wiadomo. To między innymi ta sprawa oraz odgórne przekazanie Exatelowi funkcji operatora łączności specjalnej wstrzymują prace nad prawem o cyberbezpieczeństwie i aukcją częstotliwości 5G.

Exatel ma swój udział w łączności pogotowia ratunkowego. Był jedną z firm, która od strony technicznej odpowiadała za działanie numeru ratunkowego 112.

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią