Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Jabra Elite 3. Dobre, tanie słuchawki drogiej firmy

Autor: , dodany 18 października 2021r.

Urządzenia Jabry kojarzą się z wysoką jakością dźwięku i równie wysoką ceną. Tymczasem za model Elite 3 trzeba zapłacić tylko 319 zł.

To czyni je jednymi z najtańszych w ofercie firmy i bardzo konkurencyjnymi w stosunku do modeli innych firm. Co prawda nie mają one ANC, czyli aktywnej redukcji szumów, ale ponieważ są to słuchawki dokanałowe, to pasywne tłumienie stoi na bardzo dobrym poziomie. A co z jakością dźwięku i baterią?

Zestaw sprzedażowy

W pudełku dostajemy: etui ze słuchawkami, papierologię, dwa zestawy gumek w różnych rozmiarach oraz kabel USB-C do ładowania. Etui po wzięciu do ręki nie sprawia wrażenia najsolidniejszego. Górna pokrywa jest bardzo cienka, ugina się pod lekkim naciskiem palca i mocno trzeszczy. Rozumiem, że to efekt cięcie kosztów i szukania oszczędności, można z tym żyć, ale konkurencja w tym elemencie sprawia solidniejsze wrażenie. Na szczęście w słuchawkach nie o jakość pudełka chodzi.

Technikalia

Słuchawki

Budowa słuchawek jest klasyczna – bez żadnych wystających z ucha pałąków. I bardzo mi to odpowiada, Jabry Elite 3 doskonale sprawdzają się podczas jazdy na rowerze – nie stawiają oporów powietrza a w konsekwencji nie ma żadnych szumów. Dodatkowo doskonale leżą w uchu. To jest oczywiście kwestią indywidualną, ale u mnie było pod tym względem wręcz idealnie. Słuchawki wypełniały cały kanał, trzymały się bardzo mocno, nie musiałem ich co chwila poprawiać. Między innymi przez to stały się moimi ulubionymi towarzyszami rowerowych tras. Z mojego punktu widzenia to jedna z najważniejszych rzeczy, bo nienawidzę, gdy muszę co chwila sprawdzać, czy słuchawka nie wypada mi z ucha.

Kolejną ważną rzeczą jest sterowanie dźwiękiem. Nie mamy tu paneli dotykowych, tylko musimy lekko je docisnąć w celu wywołania konkretnej funkcji. I znów, może jest to oldskulowe, ale doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Nie ma mowy o przypadkowych dotknięciach. Możemy – włączyć pauzę, przejść do kolejnego utworu, rozpocząć odtwarzania od początku, zwiększyć bądź zmniejszyć głośność, odebrać bądź odrzucić połączenie, uruchomić asystenta oraz funkcję HearThrough.

I właśnie przy tej ostatniej warto się na chwilę zatrzymać. Bo tu odwrotne niż w innych słuchawkach – zamiast funkcji odcinającej nas od otoczeni, mamy funkcję, dzięki której dźwięki otoczenia będą do nas dochodzić. I jest to bardzo ciekawe i moim zdaniem potrzebne rozwiązanie, przydające się w pewnych sytuacjach. Np. podczas jazdy rowerem po mieście bezpieczniej jest słyszeć, co dzieje się wkoło nas.

Jakość dźwięku, aplikacja

W apce Sound+ od Jabry, którą instalujemy w telefonie, (minus za to, że nie jest dostępna w języku polskim) możemy wybrać jeden z sześciu predefiniowanych rodzajów dźwięku. Niestety nie mamy korektora ręcznego i musimy zdać się na to, co przygotował nam producent. Źle jednak nie jest i myślę że każdy dopasuje rodzaj dźwięku pod swoje upodobania.

Same słuchawki grają bardzo dobrze – szerokim pasmem, gdzie wyraźnie słyszymy wysokie i niskie tony. Sama przyjemność bez żadnych zastrzeżeń, przy założeniu, że są to douszne pchełki do sportu i domowych zastosować a nie audiofilski sprzęt który ma nas przenieść do sali koncertowej.

Jabry Elite 3 bardzo dobrze sprawdzają się również podczas rozmów. Ja słyszałem wszystko doskonale, podobnie było z moimi rozmówcami.

Bateria

Tu jest wręcz doskonale. Jabra Elite 3 to słuchawki które wytrzymują mi najdłużej na jednym ładowaniu. Producent mówi o około 7h pracy i tak też jest w rzeczywistości. Etui pozwala na trzykrotne naładowanie słuchawek, mamy więc w sumie dość kosmiczny w porównaniu z innymi urządzeniami które używam czas 28h pracy (7h słuchawki i 21h ładowania z etui).

Czyli…

Z jednej strony prosty equalizer bez możliwości indywidualnych ustawień. Brak ANC. Trzeszczące pudełko. To niby minusy, które jednak po kilku tygodniach używania muszę określić jako bardziej papierowe niż realne. Z drugiej strony jest świetna jakość dźwięku, wygoda i bardzo długi czas działania. To wszystko przy cenie 319 zł stawia Jabry Elite 3 w  bardzo korzystnym świetle. Kto je kupi, nie będzie zawiedziony.

Mirosław Mazanec

Napisz do autora: kontakt@ideatechnologie.com

Podziel się opinią