Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Ile domów będzie miało światłowód. Najnowsze dane i prognozy

Autor: , dodany 15 września 2021r.

Już za 5 lat 5,3 mln polskich domów będzie miało światłowód  – szacuje firma badawcza Idate.

Nowe prognozy dla łączy internetu światłowodowego (tzw. FFTH/B) w Europie mówią, że w 2026 roku w 39 krajach Europy w zasięgu łączy w tej technologii będzie 302 mln gospodarstw domowych. 67 proc. stanowić będą domy mieszkańców Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii: 197 mln, o 67 proc. więcej niż pod koniec trwającego jeszcze 2021 roku.

Niemcy i Brytyjczycy wzięli się za inwestycje

Wraz z zasięgiem sieci światłowodowych urośnie także liczba ich abonentów. W 2026 roku ma ich być w 39 krajach Europy 197 mln (skok o prawie 100 mln), a w UE i Wielkiej Brytanii 135 mln (60 milionów w 2021 r.).  

Krajami, w których światłowodów będzie przybywać najszybciej są Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Ale i u nas dostępność światłowodowego internetu urośnie – przewidują analitycy firmy Idate w raporcie przygotowanym dla organizacji FTTH Council.

Światłowód na wsi kuleje 

Choć optycznych łączy będzie przybywać, to – według tych prognoz – mieszkańcy wsi nie mają się z czego cieszyć. Dziś tylko 22 proc. z nich ma dostęp do w pełni światłowodowego internetu. Jeśli ktoś chciałby współczuć mieszkańcom wsi, to jest też lepsza informacja. Bo światłowody to nie wszystko i w zasięgu internetu szybkiego (tzw. NGA) jest ponad 2/3  domów na wsiach.  Odsetek mieszkańców miast w zasięgu światłowodu jest dużo wyższy i w związku z tym ogółem można mówić o 45 proc. gospodarstw domowych w UE (przed Brexitem) w zasięgu FTTH/B.

Czytaj także: Orange Polska podsumował 2020 rok: 725 tys. klientów światłowodu

FTTH Council opublikowała dziś dwa raporty. Po pierwsze Panoramę Rynku 2021 tutaj z rankingiem krajów europejskich tutaj. A po drugie raport o sytuacji  na terenach wiejskich w Europie.

Najlepsze rezultaty w budowaniu światłowodowych łączy na wsiach ma Hiszpania (60,5 proc. domów może podłączyć się do takiej sieci). Najsłabiej radzą zaś sobie Niemcy (9,8 proc.).

Polska spadnie w rankingu? 

Jak na tym tle wypada Polska? Badacze sądzą, że spadniemy w ciągu kilku lat o jedno oczko w rankingu. Widać to na poniższych grafikach.

Prognoza na ten rok dla zasięgu światłowodów mówi, że obejmie on w grudniu br. 7,3 mln gospodarstw domowych, o 19 proc. więcej niż w 2020 r. Natomiast w 2026 r. optyczne łącza mają docierać do 11,5 mln domów Polaków (wzrost o 88 proc. wobec 2020 r.).

Oczywiście abonentów będzie dużo mniej. Idate szacuje, że w tym roku będzie to ogółem 3 mln użytkowników (plus 40 proc. w rok). Natomiast za 5 lat – w końcu 2026 r. – 5,3 mln (wzrost o 147 proc.).

Czytaj także: Gnający światłowód, rozpędzone 5G. Wyścig telekomów

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią