17 czerwca: premiera nowych urządzeń Huawei

HarmonyOS – nowy system operacyjny od Huawei

Autor: , dodany 2 czerwca 2021r.

Największą zaletą systemu ma być możliwość jego stosowania na wielu urządzeniach. HarmonyOS ma kontrolować tablety, telefony, zegarki, telewizory i wszystkie urządzenia związane z Internetem rzeczy. Cały czas jest to jednak rozwiązanie bazujące na otwartym Androidzie.

Pierwszymi urządzeniami działającymi pod kontrolą HarmonyOS ma być zegarek Huawei Watch 3 i tablet MatePad Pro.

Zaprezentowane w czasie światowej premiery urządzenia nie mogą być już nazywane innowacyjnymi. Marka, słynąca do tej pory z nowatorskich rozwiązań, w związku z niekorzystną polityką międzynarodową, musi obecnie walczyć o pozostanie w kręgu zainteresowań klientów. A robi to metodami sprawdzonymi przez innych.

System HarmonyOS jako centrum komunikacji urządzeń

Huawei, pozbawiony siły Androida, wykreował autorski system operacyjny. Oprogramowanie ma zapewniać połączenia i współpracę pomiędzy różnymi urządzeniami. Poza znanymi z dotychczasowej oferty Huawei rozwiązaniami mobilnymi takimi jak tablety, smartfony czy gadżety z kategorii wearable, komunikować się będą także urządzenia z zakresu smart home, z telewizorami na czele.

HarmonyOS w autorskim założeniu ma łączyć urządzenia w jedno super-urządzenie (Super Device), integrując sprzęty i zasoby tych sprzętów. Można korzystać z tego rozwiązania na urządzeniach mających zaledwie 128 KB RAM, co pozwala jej zaistnieć na różnych sprzętach z niemal wszystkich kategorii produktowych. Nowoczesne rozwiązania systemowe pozwolą, za sprawą HarmonyOS, działać dłużej na jednym ładowaniu oraz utrzymać wysoką wydajność smartfona przez okolo 3 lata od momentu jego uruchomienia.

Panel sterowania dostępny na smartfonie zasilanym HarmonyOS obsługuje proste i intuicyjne połączenia dzięki funkcji „przeciągnij i zintegruj”. Umożliwia ona użytkownikom swobodne łączenie wybranych urządzeń w oparciu o określone scenariusze, gdzie smartfon pełni rolę centrum sterowania ekosystemem. Centrum Zadań w HarmonyOS umożliwia aplikacjom przechodzenie między różnymi urządzeniami bez konieczności instalowania ich na każdym z nich.

Podczas premiery szef Huawei poinformował, że prawie 100 urządzeń marki ma otrzymać aktualizację HarmonyOS w Chinach, w tym serie smartfonów Huawei Mate 40, Mate 30, P40, Mate X2, nova 8 oraz MatePad Pro.

Informacji na temat dostępności produktów Huawei z HarmonyOS na rynkach poza Chinami możemy się spodziewać na bieżąco.

Smartwatche Watch 3 – jakość za duże pieniądze

Huawei Watch 3 Pro i Watch 3, oprócz długiego czasu pracy na jednym ładowaniu (znanego już z poprzednich, bardzo dobrze przyjętych modeli) i funkcji monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej, wyposażony jest w nowe funkcje. Należą do nich opcja mierzenia temperatury ciała, wykrywania upadku czy czujnik mycia rąk. Szklana tarcza smartwatchy z serii Watch 3 oraz zastosowanie nanopowłoki ochronnej sprawiają, że wyświetlacz jest odporny na zarysowania i ślady odcisków palców.

Bateria, podobnie jak w poprzednich modelach, jest niezwykle wytrzymała. W Watch 3 Pro działa nawet do 3 tygodni na jednym ładowaniu w trybie ultra, 7 dni w trybie LTE oraz 5 dni w trybie smart (podczas korzystania z funkcji eSIM). Model Watch 3 w trybie ultra umożliwia do 2 tygodni pracy na jednym ładowaniu, natomiast w przypadku korzystania z eSIM – do 3 dni.

Niestety, zgodnie z oczekiwaniami, smartwatche, choć niezwykle atrakcyjne, nie będą skierowane do masowego odbiorcy. Wszystko za sprawą ceny.

Podana w trakcie premiery wycena w juanach chińskich, sugeruje, że w Polsce za wersję Pro zapłacić trzeba będzie 2 000 złotych. W przypadku dobrze zapowiadającego się urządzenia zrobionego przez chylącego się ku zapomnieniu producenta- wydaje się, że jest to cena zbyt wysoka.

Podziel się ze znajomymi

Redakcja

Napisz do autora: redakcja@ideatechnologie.com

Podziel się opinią