Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Huawei i Ipsos: oczy i nos Polaków wklejone w wyświetlacze

Autor: , dodany 8 kwietnia 2021r.

Chiński producent elektroniki, koncern Huawei, postanowił sprawdzić jak wygląda rzeczywistość Polaków w czasie pandemii.

Badanie skoncentrowane było na czasie, który statystycznie spędzamy przed ekranami. Z przeprowadzonych przez Ipsos analiz wynika, że 67% badanych spędza przed ekranem więcej czasu niż miało to miejsce przed pandemią. 40 proc. z pośród tych osób wydłużyło swój kontakt z urządzeniami o 1 do 2 godzin. 31 proc. spędza przed wyświetlaczami o 3-4 godziny więcej niż przed „epoką Covida”.

COVID a oczy

Najczęściej wydłużenie czasu przed ekranem wynika ze zdalnej pracy i nauki. Niestety, aż połowa osób nie wykorzystuje tego czasu na pracę, a na rozrywkę typu: surfowanie po internecie (24proc.), oglądanie filmów i seriali (20proc.) zakupy w sieci (13 proc.) czy media społecznościowe, które mocniej niż przed pandemią pochłaniają aż 11 proc. respondentów.

W związku z tym, 70 proc. badanych zwraca uwagę na pogorszenie jakości swojego widzenia. Niemal połowa, bo 43 proc. Osób nie zrobiła nic aby kondycję swoich oczu poprawić. Najczęstszą zgłaszaną dysfunkcją jest zmęczenie oczu, które jest problemem 62 proc. osób. Po 40 proc. odczuwa pogorszenie ostrości widzenia, łzawienie i pieczenie, a także suchość oczu.

Niebieska technologia

Mało kto jest też świadomy, że niektóre urządzenia, typu laptop czy smartfon, wśród rozlicznych funkcji oferują technologię ochrony wzroku. Osoby, mające świadomość zagrożenia płynącego z nadmiernej eksploatacji wzroku przed ekranami wspomagają się prostymi i dostępnymi metodami. Należą do nich przerwy w pracy i spacery (67 proc.), nawilżanie oczu (58 proc.) i odpoczynek z zamkniętymi oczami (54 proc.). Mniejszą popularnością cieszą się ćwiczenia oczu, z których korzysta 22 proc. badanych.

61% badanych nie wie, co to jest redukcja niebieskiego światła, a 88% dodatkowo przyznaje, że nie wie, że taka technologia w nowoczesnych laptopach sygnowana jest międzynarodowym certyfikatem. Jeszcze gorszy wynik dotyczy wiedzy o funkcji redukcji migotania ekranu – nie wie o jej istnieniu 69% badanych, a 88% nie wie o istnieniu certyfikatu. Okazuje się, że świadomość takiego udogodnienia będzie jednym z czynników branych pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji dotyczącej zakupu nowego urządzenia.

Huawei wprowadził do sprzedaży w Polsce nowy laptop Huawei MateBook D 16 z dwoma certyfikatami TÜV Rheinland potwierdzającymi redukcję niebieskiego światła i redukcję migotania ekranu.

Efektem badania jest stworzony przez Huawei we współpracy z Polskim Towarzystwem Optometrii i Optyki katalog dobrych nawyków. Ma on na celu wskazanie jak można samodzielnie zadbać o oczy, nie tylko w czasie pandemii.

„Włącz ochronę oczu” ma podpowiadać jak radzić sobie w codziennej pracy ze zmęczeniem aparatu wzroku oraz uczuciem tzw. Piasku pod powiekami.

 

Marta Rzeźnicka

Napisz do autora: marta.rzeznicka@o2.pl

Podziel się opinią