Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Honor Watch GS Pro. Test smartwatcha

Autor: , dodany 15 lutego 2021r.

Urządzenie Honora jest jednym z najlepszych smartwatchy jakiego używałem. Do tego zyskał właśnie funkcjonalności, dzięki którym nazywanie go opaską w ciele zegarka traci sens.

Dlaczego? System na jakim pracuje Honor jest systemem zamkniętym. Choć w zasadzie powinienem napisać był, bo od niedawna pojawiła się możliwość instalowania na nim aplikacji bezpośrednio z apki Huawei Health czyli „Zdrowie”. Nie ma ich na razie dużo, porównywać z systemem Wear OS nie ma jeszcze co, ale bez wątpienia jest to jakiś początek. Na razie mamy dostępne np. kalkulator, różne ćwiczenia, kilka prostych gier i mapy ofline, których zresztą nie byłem w stanie uruchomić. Do tego należy pamiętać, że aplikację Huawei App Galery na telefonie należy zainstalować przez plik APK ze strony Huawei a nie ze sklepu Play. To może nieco zniechęcić mniej zaawansowanych technicznie użytkowników, ale takie są efekty sankcji USA dla Huawei i braku dostępu do usług Google. Ciekawe, czy to się zmieni, bo Honor został niedawno sprzedany przez Huawei tajemniczemu chińskiemu konsorcjum, tak by zwiększyć swoje szanse na ponowny dostęp do usług Google.

Odchodząc od polityki i wracając do Honora Watch GS Pro. Urządzenie jest dość drogie – jego sklepowa cena wynosi 999 zł. Można je jednak upolować na promocjach 200 zł taniej i to już jest kwota, przy której nad Honorem można się poważnie zastanawiać. Ma on bowiem całe mnóstwo zalet i oczywiście kilka nie tyle wad, ile ograniczeń.

Budowa, wykonanie

Zegarek jest duży, gruby i pancerny. Przy czym w żadnym stopniu nie jest to jego wada – po prostu takie były założenia przy jego tworzeniu. To urządzenie w teren, w góry, błoto, dla aktywnych a nie do garnituru na elegancką kolację. Do tego są inne modele. Jego wymiary to 48 x 48 mm a waga – 45,5 grama bez paska. Pasek ma standardowe 22 mm, więc można go wymienić bez problemu na jakiś inny. Ten oryginalny ma jednak specjalną wzmocnioną przy zaczepach konstrukcję, która sprawia, że bardzo dobrze i dokładnie dopasowuje się do nadgarstka i mówiąc kolokwialnie – nie „lata”.  Prócz świetnego wyprofilowania jest też bardzo solidny, z miłą chropowatą fakturą która jest dość odporna i na zarysowania i na zbieranie brudu.

Na prawym boku znalazło się miejsce dla dwóch przycisków funkcyjnych wykonanych ze stali nierdzewnej – z ładnym, charakterystycznym czerwonym wyżłobieniem. Klikają się bardzo przyjemnie i lekko, ale też ani razu nie zdarzyło się, bym nacisnął któryś przez przypadek. Górnym wchodzimy w ustawienia, do dolnego możemy przypisać wybraną przez nas funkcję. Na lewym boku, podejrzewam że dla osiągnięcia efektu symetrii, udanego zresztą, mamy atrapę przycisku z czerwoną strzałką.

Pod przyciskami w sporej szczelinie umieszczono głośnik, przez który możemy prowadzić rozmowy. Dźwięk jest donośny, czysty i da się rozmawiać nawet na ruchliwej ulicy.

Zegarek jest też wodoodporny, można z nim pływać i zanurzać się do 50 metrów.

Ekran

Wyświetlacz to AMOLED o przekątnej 1,39 cala i 326 PPI. Jest doskonałej jakości, kolory są piękne, głębokie, czarny jest czarny jak smoła, a wszystkie tarcze prezentują się na nim bardzo efektownie. Jest ich kilka w zegarku i około 100 w aplikacji w telefonie, do ściągnięcia. Mamy też kilka motywów Always on Display do wyboru. Oczywiście jego używanie skraca czas pracy na jednym ładowaniu (który i tak jest doskonały). Jest też jednak bardzo praktyczne, bo cały czas mamy dostęp do godziny czy daty.

Jasność ekranu możemy ustawiać ręcznie w zakresie od 1 do 5 ale jest też bardzo dobrze działające ustawienie automatyczne.

Stalowy pierścień zegara wystaje nad poziom ekranu, tak by ochronić go przed ewentualnym uszkodzeniem.

Działanie, oprogramowanie

Zegarek działa pod kontrolą autorskiego oprogramowania Huawei/Honor. Jest ono sukcesywnie rozwijane i od niedawna mamy możliwość instalowania aplikacji zewnętrznych. Lista na razie jest uboga i dość dziwna, bo obejmuje np. aplikację przypominającą muzułmanom o modlitwie. Ale są też  aplikacje do ćwiczeń, proste gry logiczne i mapy, o których pisałem na początku tekstu.

W Honorze Watch GS Pro jest GPS, kompas cyfrowy i barometr. Urządzenie może samodzielnie rejestrować trasę treningu. Możemy też z niego odtwarzać zainstalowaną muzykę na słuchawkach Bluetooth. To sprawia, że idąc na trening (bieg czy rower), nie musimy brać ze sobą telefonu. Jeśli zgubimy się w nieznanym nam terenie, mamy możliwość wyznaczenia trasy powrotnej po swoim śladzie. Niestety nie ma możliwości eksportu danych do takich aplikacji jak Strava.

Mamy stały pomiar pulsu, jest pomiar SPO2 czyli poziomu natlenienia krwi, oraz stresu. Analiza snu jest bardzo dokładna i doskonale wyłapuje nie tylko sen w ciągu nocy ale i drzemki w ciągu dnia. Wszystko jest pokazane w bardzo ładny, czytelny i prosty sposób w aplikacji Zdrowie.

W aplikacjach zegarka znajdziemy alarm, pogodę (ze wschodem i zachodem słońca oraz fazami księżyca), znajdź mój telefon, latarkę, kompas, barometr, muzykę, kontakty, rejestr połączeń, ćwiczenia oddechowe, rejestr ćwiczeń czy aktywności. Ściągając ekran z góry mamy skróty do 6 ustawień, w tym opcji „osusz” z której należy skorzystać po pływaniu czy kąpieli.  Przesuwając palcem w prawo bądź lewo uzyskujemy dostęp do maksymalnie 6 tarcz. Można zmieniać ich kolejność. Przesunięcie palcem z dołu w górę to wejście w listę powiadomień. Możemy przeczytać jedno, góra dwa zdania i nie ma możliwości odpowiedzi.

W zegarku znajdziemy ponad 100 różnego rodzaju sportów. W aplikacji w zakładce „ćwicz” mamy: bieganie na dworze, bieżni stacjonarnej, spacer i jazdę na rowerze. Do tego do wyboru są kursy oraz treningi. Korzystanie z aplikacji jest bardzo przyjemne, GPS szybko łapie lokalizację a wyniki są dokładne (porównywałem je z Mi Watch i różnice były minimalne).

Bateria

Ogniwo jest wielkie, ma aż 790 mAh. Przy włączonym AoD starcza na tydzień, bez spokojnie można się pokusić o dwa tygodnie przy stałym monitorowaniu naszej aktywności. Oczywiście intensywne treningi skrócą ten czas, ale i tak  jest to najlepsze urządzenie pod tym względem, z jakim miałem do czynienia.

Niestety nie ma możliwości ładowania bezprzewodowego. Niektóre modele Huawei już to potrafią. Tu musimy pamiętać o tradycyjnej okrągłej ładowarce na magnesy. Naładowanie trwa około godzinę.

Czyli…

Honor Watch GS Pro jest bardzo ciekawym urządzeniem dla aktywnych. Przy takiej baterii nie musimy się martwić że szybko go rozładujemy. Ilość treningów jest imponująca, narzekać można oczywiście na brak importu wyników treningu do aplikacji trzecich. Jakość wykonania jest świetna, system intuicyjny i co ważniejsze, rozwijany, więc jest nadzieja na więcej użytecznych aplikacji zewnętrznych. Cena jest dość wysoka, ale jeśli uda nam się upolować go w promocji, powinniśmy być bardzo zadowoleni.

Mirosław Mazanec

Napisz do autora: kontakt@ideatechnologie.com

Podziel się opinią