Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Holenderscy emeryci zbudują światłowody w Polsce

Autor: , dodany 12 kwietnia 2021r.

APG Group kupuje połowę udziałów w wehikule należącym do Orange Polska. To oznacza, że teraz na światłowody w Polsce zrzucą się emeryci z Holandii.   

Orange Polska znalazł inwestora, który wesprze telekom w budowie sieci światłowodowych w kolejnych latach. To Grupa APG, działająca w imieniu holenderskich funduszy emerytalnych.

APG nie jest zbyt znana w Polsce. Orange przedstawia grupę,  jako jedną z największych na świecie niezależnych firm zarządzających funduszami emerytalnymi, z aktywami emerytalnymi w wysokości około 575 mld euro na koniec ostatniego kwartału 2020 r.  Jak informuje, APG reprezentuje ponad 30 tys. firm  i 4,7 milionów uczestników (funduszy – red.) w Holandii. Sprawozdanie APG można znaleźć tutaj.

APG działa nie tylko tam. Ma biura również w Brukseli, Nowym Yorku Hong Kongu, Szanghaju i Pekinie. W  infrastrukturę, w tym w sieci telekomunikacyjne, lokuje od 2004 roku. W portfelu ma 35 inwestycji z zakresu energetyki, użyteczności publicznej, a także infrastruktury telekomunikacyjnej i transportowej.

3 mld zł na światłowody

Orange i APG podpisały porozumienie, które zakłada, że inwestycyjna grupa będzie miała 50 proc. udziałów w spółce Światłowód Inwestycje należącej do Orange Polska, zapłaci za nie około 1,4 mld zł, a telekom wniesie do niej część sieci, docierającej do 700 tys. gospodarstw domowych, do której podłączonych jest 160 tys. gospodarstw domowych.

Plany inwestorów przewidują, że do 2025 roku zasięg światłowodów budowanych przez Światłowód Inwestycje ma zostać rozbudowany o 1,7 mln do 2,4 mln gospodarstw.  Joint Venture zainwestuje w nie 3 mld zł.

Orange szacuje, że obecnie w kraju mamy sieć światłowodów docierającą do około 7 mln gospodarstw. Gdyby tylko ten telekom je budował w kolejnych latach (a tak nie jest) można by liczyć, że w zasięgu szybkiego optycznego internetu będzie około 9 mln domostw.

Hurtowa sieć dla wszystkich

Światłowód Inwestycje ma być operatorem sieci hurtowej, otwartej, z której korzystać będą mogli wszyscy operatorzy detaliczni w kraju.

 – Cieszę się, że rozpoczynamy współpracę z APG, który tak jak my dostrzega potencjał rynkowy infrastruktury światłowodowej w Polsce. W ostatnich latach Orange Polska realizował niezwykle ambitny plan inwestycyjny, w zasięgu Orange Światłowodu znajduje się 5 milionów gospodarstw domowych w całym kraju. Potrzeby są wciąż ogromne, a pandemia jeszcze je nasiliła. Światłowód Inwestycje pomoże dotrzeć do terenów trudniejszych, gdzie wciąż brakuje dobrego internetu, bez wykorzystania środków publicznych. Jestem przekonany, że przyczyni się do rozwoju gospodarki, infrastruktury cyfrowej kraju oraz zwalczania wykluczenia cyfrowego – mówi cytowany w komunikacie prasowym telekomu Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

– Cieszymy się, że nawiązujemy partnerstwo z Orange Polska, które pozwoli wybudować łącza światłowodowe dla 1,7 mln gospodarstw domowych w Polsce. Spółka joint venture wspiera ambicję APG, jaką jest umożliwianie cyfryzacji gospodarki poprzez dostarczanie infrastruktury światłowodowej tam, gdzie brakuje dziś dobrej jakości dostępu do internetu. Co istotne, spodziewamy się, że ta inwestycja przyniesie atrakcyjny zwrot dla naszych klientów, funduszy emerytalnych – powiedział Patrick Kanters, dyrektor zarządzający w Global Real Assets w APG.

– Światłowód Inwestycje to nowy model działania, który będzie bazował nie tylko na dużym popycie na szybki internet w Polsce, ale przede wszystkim unikatowej wiedzy i doświadczeniu Orange Polska w budowaniu infrastruktury oraz dostarczaniu usług światłowodowych. To przedsięwzięcie, na którym skorzystają wszyscy: klienci, operatorzy i cały rynek telekomunikacyjny w Polsce – uważa Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska ds. rynku hurtowego, który przygotowywał transakcję.

Maszty Playa i Plusa pod młotek

Jej zamknięcie planowane do końca sierpnia 2021.  Co Orange zrobi z wszystkimi pieniędzmi od APG – dokładnie nie podano.  300 mln zł będzie musiał wpłacić do Światłowód Inwestycje w kolejnych latach.

„Środki finansowe z transakcji istotnie wzmocnią bilans Orange Polska oraz będą ważnym elementem nowej strategii, której ogłoszenie jest planowane na drugi kwartał tego roku” – napisał telekom.

Zamknięciem transakcji w Polsce chwali się też główny właściciel Orange Polska. To już kolejny przykład sprzedaży infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce niezależnej firmie. Hiszpanie z Cellneksu kupili niedawno za 800 mln euro maszty Playa. Szykują się do transakcji z Plusem.

Czytaj także: Cyfrowy Polsat w 2020 roku miał prawie 12 mld zł przychodów

Doradcami APG przy transakcji byli: Barclays, Freshfields Bruckhaus Deringer, Altman Solon oraz Deloitte. Natomiast dla Orange pracowali przy niej Lazard, Linklaters, Arthur D. Little i PWC.

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią