Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

GUS: mobilny internet powszechniejszy w polskim domu niż kabel

Autor: , dodany 24 listopada 2021r.

Więcej domów w Polsce ma mobilny szerokopasmowy internet niż przewodowy – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To chyba pierwsza taka sytuacja w historii. 

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś ciekawe dane. To tzw. informacja sygnalna na temat rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. W skrócie chodzi o to, jak korzystamy z internetu, usług go wykorzystujących i technologii je wspierających.

Według GUS mobilny internet zyskał w pandemii 

W 2021 r. dostęp do internetu posiadało 92,4 proc. gospodarstw domowych i było to o 2,0 pkt proc. więcej niż w roku poprzednim. W skali roku udział gospodarstw domowych posiadających dostęp do internetu przez szerokopasmowe łącze mobilne zwiększył się o 5,3 punktów procentowych do 72 proc. Jest to więcej niż w wypadku dostępu przez szerokopasmowe łącze stacjonarne 68,8 proc. w tej edycji.

 

 

To pewnie kwestia pandemii, ale odsetek osób w wieku 16–74 lata korzystających z usług administracji publicznej przez Internet w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł 47,5 proc.. To więcej o 5,6 punktu procentowego niż w 2020 r.

Czytaj także: Indeks DESI 2021: miejsce Polski w rankingu cyfryzacji UE

Nauka przez internet to zło

Co jeszcze stwierdził urząd? Zajmował się m.in. nauką przez internet. Podaje, że w tym roku prawie 16 proc. osób w wieku 16–74 lata sprawowało opiekę nad dzieckiem objętym obowiązkiem nauczania zdalnego. Jak stwierdza, „Większość osób sprawujących opiekę nad dzieckiem miało negatywną opinię na temat efektów nauki zdalnej” – czytamy.

Czytaj także: NASK martwi się o uzależnionych od internetu. A rząd?

Ponad 80 proc. osób twierdziło, że dziecko nauczyło się mniej podczas nauczania zdalnego niż mogłoby się nauczyć w szkole, a ponad połowa uważała, że dziecko potrzebowało więcej czasu na naukę.

Sprawy w urzędzie zdalnie 

W 2021 r. osoby korzystające w ciągu ostatnich 12 miesięcy z usług administracji publicznej przez Internet stanowiły ponad 47 proc. populacji osób w wieku 16–74 lata. Co roku powiększa się grupa osób, które pobierają formularze, odsyłają wypełnione oraz wyszukują informacje
na stronach administracji publicznej. W 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim najbardziej wzrósł odsetek osób wysyłających wypełnione formularze – o 6,4 p. proc.

 

2020 2021
w %
Osoby korzystające z usług administracji publicznej za pomocą Internetu 41,9 47,5
w celu:

wyszukiwania informacji na stronach administracji publicznej

27,2 29,4

pobierania formularzy urzędowych

25,4 27,4

wysyłania wypełnionych formularzy

33,5 39,9

 

GUS: przybywa kupujących w sieci

Poza tym są też dane o zakupach w sieci. Po pierwsze, w tym roku zakupów przez internet w Polsce zrobiło 61,2 proc. osób w wieku 16–74 lata. W rezultacie kupujących w sieci jest trochę więcej niż w 2020 r. (60,9 proc.). W efekcie zaopatrywanie się przez internet staje się powszechniejsze także na wsi. Ponieważ GUS pisze: „zmniejszyła się dysproporcja pomiędzy wskaźnikiem dla mieszkańców miast i wsi”. O ile wcześniej różnica ta wynosiła 10,7 punktu procentowego, to teraz 8,3.  Kraj jest pod tym względem zróżnicowany.

„Uwzględniając miejsce zamieszkania osób zamawiających lub kupujących przez Internet, zauważyć można, że w miastach odsetek takich osób najmniejszy był w makroregionie południowym, a na obszarach wiejskich – w makroregionie wschodnim” – podaje GUS.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią