17 czerwca: premiera nowych urządzeń Huawei

Finanse operatorów w Polsce w I kwartale 2021. Podsumowanie

Autor: , dodany 31 maja 2021r.

Więcej klientów, wyższe przychody i zyski – tak, z wyjątkami, wyglądały finanse  na telekomunikacyjnym rynku w pierwszym kwartale br. Podsumowujemy dane największych grup w Polsce.

Pierwszy, jeszcze w kwietniu, dane kwartalne po około roku od wybuchu epidemii COVID-19 pokazał Orange Polska.  Telekom o kilka procent podniósł zarówno przychody, jak i zysk EBITDAal. Nie krył przy tym, że rosnąć pod względem przychodu pomogły nowe biznesy: IT, czy usługi sprzedaży prądu.

 

Wyniki T-Mobile w Polsce okazały się nieco niższe niż rok temu jeśli chodzi o przychody. Zyski telekomu urosły jednak o kilka procent.

 

Co do sieci Play, to jej częściowe wyniki pokazał nowy właściciel – francuski Iliad. W I kwartale br. Play odnotowała 1,81 mld zł przychodu, o 3,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Jest pod względem ich wysokości o oczko wyżej niż T-Mobile. Trudno natomiast porównywać Playa z Orange, czy Cyfrowym Polsatem, które mają dużo bardziej zróżnicowany biznes.  Z wykresu pokazanego przez Francuzów wynika, że Play’owi lepiej niż przed rokiem szła sprzedaż usług i smartfonów.

Najwyższe przychody i zyski w branży notuje Grupa Cyfrowy Polsat, na którą składa się coraz więcej firm. Oprócz telekomów: Plusa i Netii oraz firm medialnych: Telewizji Polsat i jej kanałów, Grupy Interia, czy radiostacji Muzo FM, ma ona również biznes fotowoltaiczny pod marką eSoleo.

Po I kwartale tego roku pod względem liczby kart SIM sieci komórkowe można ustawić w następującej kolejności. Numerem jeden jest nadal Orange Polska z 15,8 mln kart SIM telefonii mobilnej i mobilnego internetu. Do tego doliczyć trzeba jeszcze karty SIM usługi radiowego internetu dla domu (0,63 mln sztuk).

Czytaj także: Orange Polska podsumował 2020 rok: 725 tys. klientów światłowodu

Numerem dwa jest Play z łączną liczbą kart SIM w wysokości 15,37 mln sztuk. Numer trzy to Grupa Cyfrowy Polsat (bez Netii) z około 12,88 mln kart SIM, a numer cztery to T-Mobile z 11,2 mln kart.

Przez rok najsilniej urosła liczba kart SIM grupy Cyfrowy Polsat: o około 600 tys. Przyrosty odnotowały także pozostałe siei mobilne: Orange o około 364 tys. (głównie to karty M2M, czyli do komunikacji maszyn), T-Mobile o 223 tys., a Play o 176 tys.

 

Podziel się ze znajomymi

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią