Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Facebook zmienia się w Meta. Metaverse ma zastąpić mobilny internet

Autor: , dodany 28 października 2021r.

Założyciel największej na świecie internetowej platformy społecznościowej – Facebooka – ogłosił dziś zmianę nazwy firmy na Meta i wizję dla grupy. O tym jak będzie nazywać organizm stojący za „Fejsem” spekulowano od kilku tygodni. 

Spółka Facebook zmieni nazwę na Meta. Mark Zuckerberg, założyciel i prezes dziś tyleż popularnej, co krytykowanej platformy ogłosił dziś podczas konferencji Connect nową nazwę dla stojącej za nią firmy. Sama platforma społecznościowa nazwy jednak nie zmieni.

Meta, czyli Zuck wznosi się ponad Fejsa

Nazwa ta to „Meta”, od greckiego „ponad”. Miliarder, który dał początek największej na świecie platformie społecznościowej, dąży do zmiany wizerunku firmy. Zapowiedział dziś koncentrację na jej przyszłości.

Czytaj także: Facebook, Instagram i WhatsApp już działają 

Jak powiedział, decyzja o zmianie nazwy Facebooka zapadła by „odzwierciedlić to, kim jesteśmy i co mamy nadzieję zbudować”.  Według niego nazwa „Facebook” jest dziś kojarzona tak ściśle z jednym produktem, że nie może odzwierciedlać wszystkiego nad czym pracuje się w firmie.  Zapowiedział też, że z czasem użytkownicy nie będą musieli posiadać konta na platformie by korzystać z innych usług grupy.

Metaverse z awatarami i okularami VR

W taki sposób „Zuck” odniósł się do planów zakładających koncentrację na projekcie o kryptonimie „metaverse”.  Ma to być nowy świat technologii budowany przez użytkowników, w którym „żyć” będą oni pod postacią awatarów i dzielić doświadczeniami przy wykorzystaniu okularów VR (ang. virtual reality).

Zacząć może się od gier internetowych. To one  – zdaniem Zucka – mogą skłonić użytkowników do skorzystania z Metaverse.  Kolejne to sesje treningowe, czy chęć podzielenia się rozwiązaniami przydatnymi w pracy i nauce.

Wystąpienie Zuckerberga można zobaczyć tutaj. Oczywiście – na Facebooku.   – Uważamy, że Metaverse będzie następcą mobilnego internetu – powiedział między innymi. Według niego ma to być nowy rozdział rozwoju firmy. – Jestem na niego gotowy – dodał.

I pokazał też nowe logo spółki. Nie jest nim już słynny „lajk”, czyli kciuk w górę. Firma zdążyła ona już zmienić m.in. wygląd korporacyjnej strony i od dziś wszystkie informacje sygnuje tak:

 

Jak przypomina magazyn „Forbes”, pierwszym źródłem informacji o możliwym rebrandingu firmy Facebook był amerykański blog technologiczny „The Verge”. Facebook jest warty na giełdzie na 868,5  mld dol. Według danych z września br. ma 3,6 mld użytkowników.

Czytaj także: BIG Techy biją finansowe rekordy

Kilka lat temu podobną decyzję co teraz menedżment Facebooka podjęli zarządzający Google’a. Grupa, która jest właścicielem najbardziej znanej na świecie wyszukiwarki zmieniła nazwę na Alphabet.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią