Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Deloitte: inteligentne zegarki na tak, telefon z 5G mało ważny

Autor: , dodany 20 października 2021r.

Zachowania i codzienne życie Polaków zmieniły się w pandemii na rzecz narzędzi cyfrowych, ale nie trwale – wynika z badania Digital Consumer Trends 2021 firmy Deloitte.

W minionym roku wielu konsumentów w Polsce nauczyło się korzystać z wszelkich cyfrowych udogodnień. Chodzi m.in. o robienie zakupów spożywczych przez internet, czy przeprowadzanie większości operacji bankowych w systemach dostępnych online. Polacy zintensyfikowali też utrzymywanie kontaktów międzyludzkich na odległość, z wykorzystaniem platform mediów społecznościowych. Tymczasem 2021 rok przyniósł zmniejszenie intensywności wielu działań, na które w pierwszym roku pandemii COVID-19 najczęściej wskazywali ankietowani konsumenci z Polski. To wnioski z najnowszej edycji badania firmy doradczej Deloitte – Digital Consumer Trends 2021. 

Wbrew powszechnym obawom, zapowiadającym trwałe i długoterminowe zmiany sposobu zachowania i codziennego życia, badanie pokazuje, że w drugiej połowie 2021 r. nie utrzymała się przynajmniej część z nich.

Czytaj także: Badanie Xiaomi: jak Polacy korzystają ze smartfona?

Jedną z czynności, dla której eksperci zanotowali największą zmianę, jest poszukiwanie najnowszych informacji online. Podczas gdy w 2020 r. 51 proc. pytanych przyznawała, że częściej niż przed COVID-19 zajmują się taką aktywnością, w 2021 tak deklarowało już tylko 25 proc. pytanych.

Martwimy się o zdrowie 

Pomiędzy rokiem obecnym a poprzednim nie widać znaczącej różnicy w posiadaniu najbardziej popularnych urządzeń elektronicznych: smartfonów, laptopów, tabletów i komputerów stacjonarnych. Istotnie jednak wzrosły (o 32 proc.) deklaracje posiadania inteligentnych zegarków, a monitorów aktywności fizycznej o 24 proc. Najbardziej ta zmiana jest widoczna w grupie wiekowej 25-34 (wzrost o 44 proc. rok do roku).

Udział respondentów badania, którzy wskazali, że posiadają dany typ urządzenia

 

Badanie Deloitte pokazuje też, że ponad połowa Polaków jako jeden z najważniejszych czynników przy zakupie telefonu wskazuje żywotność baterii, prawie jedna trzecia ocenia pojemość pamięci i szybkość procesora, a możliwość wykorzystania nowego telefonu w sieci 5G jest jednym z najmniej popularnych wskazań, branym pod uwagę tylko przez 7 proc. pytanych.

Bezpieczeństwo w sieci 

Coraz powszechniejsze wykorzystanie wszelkich narzędzi zdalnych interakcji wiążę się też ze znacznymi wzrostami zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa prywatnych danych mniej lub bardziej świadomie udostępnianych przez konsumentów w internecie.

Czytaj także: PMR: liczyć będą się cyberbezpieczeństwo, gry i smartfony

Jest to tym istotniejsze, gdyż większość badanych akceptuje wszelkie pliki cookies i przekazuje dane do aplikacji – niespełna 30 proc. zawsze tak robi, a 62 proc. czasami.

Jak często akceptuje Pan/Pani pliki cookie, odmawia dostępu do danych aplikacjom oraz używa dedykowanej przeglądarki internetowej ograniczając śledzenie?

 

Generalnie, 25 proc. w ogóle nie zastanawia się nad tymi kwestiami lub nie wie, że istnieją możliwości akceptacji wybranych zgód na zbieranie danych o aktywności w sieci. Tylko 9 proc. jest świadomych możliwości korzystania z przeglądarki, która nie pozwala na takie udostępnianie.

Redakcja

Napisz do autora: redakcja@ideatechnologie.com

Podziel się opinią