Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Cyfrowy Polsat w 2020 roku miał prawie 12 mld zł przychodów

Autor: , dodany 25 marca 2021r.

O około 680 tys. powiększyły się statystyki usług telekomunikacyjnych kupionych w Plusie i Cyfrowym Polsacie przez Polaków w ubiegłym roku. Grupa Zygmunta Solorza jest numerem jeden pod względem przychodów. 

Cyfrowy Polsat ma satelitarną platformę, Telewizję Polsat, sieć komórkową Plus, stacjonarny telekom – Netię, pakiet akcji informatycznej firmy Asseco Poland, a od ubiegłego roku jest też właścicielem internetowej grupy Interia czy firmy fotowoltaicznej Esoleo. W czwartek podsumował 2020 rok.

Grupa Cyfrowy Polsat założona przez Zygmunta Solorza pod względem przychodów wśród grup na polskim rynku TMT jest już numerem jeden. W ubiegłym roku miała ich prawie 12 mld zł ( 11,96 mld zł), czyli o 2,5 proc. więcej niż w 2019 roku. Z kolei zarobiła prawie 1,15 mld zł (o 2,8 proc. więcej niż przed rokiem).

Plus waży najwięcej, ale ile? 

Jak do tych wyników przyczyniły się poszczególne spółki przejmowane albo budowane przez miliardera  – dokładnie na razie nie wiadomo. Na pewno największy wpływ ma na nie Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus.

I to mimo iż jest już podzielony i jego maszty przeniesione do spółki Polkomtel Infrastruktura do końca roku zostaną sprzedane inwestorowi z Hiszpanii – firmie Cellnex. Tej transakcji poświęcono w prezentacji sporo miejsca. Można się było na przykład dowiedzieć, że sprzedawana za około 7,1 mld zł spółka wieżowa wyda na 5G w ciągu 5 lat 2,5-3 mld zł i to razem z budową sieci w paśmie 3,4-3,8 GHz.

Cyfrowy Polsat zaczyna zachęcać inne telekomy do współpracy przy wieżach. Uważa, że „coś poszło nie tak” skoro są miejsca w kraju, gdzie koło siebie stoi kilka masztów konkurencyjnych firm i chciałby, aby to się zmieniło. Czytaj: aby na jednym maszcie swoje nadajniki wieszało więcej niż jedna firma.

Ciekawe co na to pozostałe telekomy, bo jak wiadomo Orange i T-Mobile współpracują przy wieżach od dawna, a Play bardzo długo nie miał zbyt wielu własnych masztów.

Jakie wyniki finansowe miał w 2020 roku Polkomtel będzie wiadomo za jakiś czas. O tym ilu użytkowników może mieć sieć Plus piszemy nieco dalej.

O tym jak wypadł biznes telekomunikacyjny grupy widać na przykładzie Netii, która już pokazała wyniki. Jej skonsolidowane przychody wynosiły w ub.r. około 1,3 mld zł.

Lekki spadek w płatnej telewizji 

Wiadomo natomiast już dokładnie, jak radziła sobie telewizyjna platforma płatnej telewizji – Cyfrowy Polsat. Miała w 2020 roku 2,4 mld zł przychodu (wzrost o 1,3 proc.). Zysk netto platformy spadł jej zaś do 405 mln zł z 586 mln zł w 2019 r.

Liczba usług płatnej telewizji świadczonych przez platformę w grudniu wynosiła 5,01 mln, co oznacza ubytek o 28 tys. przez rok (0,6 proc.). Obejmuje ona przy tym nie tylko abonentów satelitarnej telewizji, ale także wprowadzonej przez grupę telewizji IPTV, telewizji internetowej oraz platformy Ipla.

W tych 5 mln mieszczą się także posiadacze dwóch i więcej dekoderów, czyli abonenci usługi Multiroom, których przybywa. Cyfrowy Polsat świadczy też usługi dostępu do internetu. W grudniu – podaje – świadczył 1,9 mln usług dostępu. Jak napisał  – „głównie w modelu kontraktowym”.

Prawie 680 tys. na plusie  

W sumie w końcu grudnia Grupa Cyfrowy Polsat świadczyła 15,37 mln usług kontraktowych. Na tę liczbę składa się 10,36 mln usług telekomunikacyjnych (kart SIM, ale i łączy światłowodu od Plusa). Przez rok przybyło jej 671 tys., a przez kwartał (od września 2020 r.) – 203 tys.

Grupa szacuje udział sieci komórkowej Plus i marki Cyfrowy Polsat w segmencie post-paid w końcu grudnia 2020 roku na 26,2 proc. Daje jej to drugie miejsce po Orange Polska (29,1 proc.).

Czytaj więcej: Orange Polska podsumował 2020 rok: 725 tys. klientów światłowodu

Z kolei w segmencie pre-paid (przedpłaconych) liczba świadczonych usług to około 2,62 mln, o 40 tys. mniej niż przed rokiem.

I tutaj większość to usługi telekomunikacyjne: 2,5 mln kart SIM telefonii na kartę i kart z internetem. To nieznaczny wzrost (o 7 tys.) w porównaniu z końcem 2019 r. Ale spadek (o 10 tys.) w porównaniu z końcem września 2020 r.

W sumie Plus i Cyfrowy Polsat świadczyły na koniec grudnia około 12,8 mln usług telekomunikacyjnych, czyli o około 680 tys. więcej niż 2019 r. Na pewno znakomita ich część to nadal karty SIM.

Ilu użytkowników 5G ma grupa – Cyfrowy Polsat nie zdradza. Wiceprezes Maciej Stec mówił, że abonamenty z 5G kupuje 15 proc. osób przedłużających umowy.

Czytaj więcej: Miliarderzy wyłożą miliard na eobuwie.pl

Z prezentacji grupy można częściowo wyczytać jak radzi sobie biznes telewizyjny –  Polsat. W 2020 r. widownia kanałów spadła (do 23,9 proc. wszystkich widzów), ale zwiększyły udział w rynku reklamy.  Oznacza to, że przychody Grupy Telewizja Polsat z reklamy spadały wolniej niż rynku: o 8,4 proc. do 1,12 mld zł. Natomiast w sumie, i wraz z Interią Grupa Telewizji Polsat mogła uzyskać ponad 2 mld zł przychodu.

Marta Rzeźnicka

Napisz do autora: marta.rzeznicka@o2.pl

Podziel się opinią