Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Coraz więcej Polaków robi zakupy w Internecie

Autor: , dodany 2 października 2021r.

Zakupy w e-sklepach robi 77 proc. polskich internautów. Odsetek ten ciągle rośnie. Nadal jest grono osób, które nie kupują online.  

77 proc. internautów w Polsce (jest nas w sumie 28,8 mln) zrobiło przynajmniej zakupy online – wynika z najnowszej fali badania „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska”. To oznacza wzrost z 73 proc. w poprzednim badaniu. Gemius opublikował raport z badania przygotowany tym razem z Izbą Gospodarki Elektronicznej.

Pandemia zmienia rynek

Zdaniem autorów raportu, wzrost odsetka kupujących może wiązać się z pandemią COVID-19 i towarzyszącymi jej ograniczeniami w handlu tradycyjnym. Badani pytani czy w związku z wprowadzonym lockdownem zmienili swoje zachowania konsumenckie  wskazują na kilka rzeczy. Okazało się, że 30 proc. kupuje w sieci więcej produktów, a 33 proc. robi zakupy przez internet częściej. Dla 13 proc. badanych online stał się kanałem pierwszego wyboru przy poszukiwaniu różnych produktów.

 

Jako powód przeniesienia części zakupów do online’u respondenci podają przede wszystkim nieograniczoną dostępność sklepów internetowych. Doceniają również szybkość i opłacalność tego rodzaju zakupów, jak również ich bezpieczeństwo, szczególnie istotne w czasie pandemii.

Nie bez znaczenia jest obsługa (zakupy z dostawą  i wniesieniem), dostępność infrastruktury (paczkomatów przybywa w kraju) i narzędzi płatniczych (PayU, ePrzelewy, Blik etc.).

Wciąż nie kupują online

Większość e-konsumentów robi zakupy w polskich sklepach internetowych (75 proc.), ale badanie pokazuje, że sięgamy także do sklepów zagranicznych. W nich kupuje 32 proc. badanych. Wśród kupujących w sieci dominują kobiety powyżej 35 roku życia, z wyższym wykształceniem i mieszkańcy największych miast – wynika z badania. Osoby, które nie robią zakupów w internecie stanowią 23 proc. wszystkich internautów. Wolą obejrzeć produkt przed zakupem albo są przyzwyczajone do handlu tradycyjnego.

Czytaj także: AliExpress uruchamia 15-dniowe dostawy

Do zakupów w sieci mogłyby ich skłonić niższe ceny produktów i dostawy, czy kody rabatowe.  W tym gronie przeważają osoby najstarsze, z mniejszych miejscowości i niższym wykształceniem.

Badanie pokazuje też, że ponad 40 proc. ankietowanych uważa, że zakupy w sieci nie są bezpieczne.

Łatwe, ale trudne zakupy w internecie

Podobnie jak w poprzedniej fali badania, najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym w procesie zakupów online jest obecnie laptop (78 proc. wskazań), jednak jego przewaga nad drugim w zestawieniu smartfonem wyraźnie stopniała. Dziś za pomocą telefonu kupuje aż 76 proc. badanych, a w najmłodszej grupie (osoby w wieku 15-24 lata) robi to aż 92 proc. badanych.

Co ciekawe, choć zakupy mobilne są popularniejsze, to wciąż aż 80 proc. osób je robiących napotyka  na trudności i problemy. Najczęściej dotyczą one niewygodnych formularzy (38 proc. wskazań) czy niedostosowania stron sklepów do urządzeń mobilnych (36 proc.).

Co do planów, to spadł odsetek badanych, którzy w online chcą wydawać więcej (z około 30 proc. do około 25 proc.). Stabilna jest grupa nie planujących ograniczania wielkości zakupów.

Czytaj także: Allegro ma kłopot z głównym dowodzącym od technologii

Nazwy sklepów, które najbardziej kojarzą nam się w pierwszym odruchu z zakupami w internecie to przede wszystkim duże platformy. Chodzi o serwisy z różnym asortymentem, także z drugiej ręki. Przodują Allegro i OLX.

Badanie miało formę ankiety elektronicznej z wykorzystaniem komputera.  Wzięło w nim udział 1769 internautów. Dane zbierano na przełomie maja i czerwca 2021 roku.

 

 

 

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią