Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Coraz więcej Polaków ma szybki internet. Czyli ilu?  

Autor: , dodany 6 maja 2021r.

Mamy nowe dane pokazujące jak buduje się i sprzedaje się w Polsce przewodowy internet dla domu, w tym bardzo szybki – gigabitowy.

Policzyliśmy, że Orange Polska, UPC Polska i Netia, czyli trzech z czterech największych graczy w szybkim przewodowym internecie, 31 marca 2021 r. obsługiwały łącznie prawie 4 mln abonentów takiego dostępu do globalnej sieci.

Czytaj także: Netia: użytkownik stacjonarnego internetu zużywa 237 GB

Trzeba przyznać, że w sumie zdobywanie klientów idzie im wolno. Przez trzy miesiące to raptem 22 tysiące. Na Orange i UPC przypadło po 10 tys. abonentów, a w tabelkach Netii widać wzrost o 2 tys.

Netia obiecuje przyspieszenie

Taki stan rzeczy może zaskakiwać biorąc pod uwagę, ile osób ciągle narzeka, że nie może doczekać się podłączenia. W Netii tłumaczono dziś – wiemy to z drugiej ręki, ale źródło jest pewne (pozdrawiamy!) – że pracownicy mieli inne priorytety (nowe centrum przetwarzania danych). Ale jeszcze w tym roku inwestycje w sieć i podłączanie abonentów mają znowu przyspieszyć.

Na koniec marca Netia świadczyła 614 tys. usług dostępu do internetu. Część łączy nie jest jej i są wolniejsze, wobec czego abonenci się wykruszają. Posiadaczy szybkiego internetu od Netii – na jej własnej sieci – jest w sumie około 480 tys. Zanim sieć Netii się wypełni, upłynie jeszcze dużo wody w Wiśle. Na prezentacji telekom podał, że dociera z łączami własnymi do 2,75 mln domów, a 1,76 mln z nich mogłoby mieć internet o prędkości 1 gigabita na sekundę.

UPC z 1,3 mln abonentów

Kablówka UPC Polska jest dwa razy większy niż Netia pod względem bazy abonentów interrnetu i pod względem zasięgu. W marcu przekroczyła 1,3 mln użytkowników, a mogłaby obsłużyć 3,65 mln. Z tej puli 3 mln domów w Polsce są w zasięgu sieci gigabitowej UPC. Ile z nich skorzystało z takich łączy operator nie zdradził. Informuje tylko, że średnia prędkość internetu, którą zapewnia urosła przez rok z 270 do 350 megabita na sekundę.

Dla kablówki internet to nadal druga pod względem popularności usługa, ale już niedługo. Z płatnej telewizji od tego operatora korzysta 1,35 mln gospodarstw domowych.

Światłowodowy lider

Najwięcej abonentów przewodowego dostępu do internetu ma bezdyskusyjnie Orange Polska, bo prawie 2,1 mln. Spora część klientów Orange – 786 tys. – ma nadal internet w technologii ADSL, czyli pozwalający ściągać dane z prędkością do około 24 megabitów na sekundę.

Niewykluczone, że grono to przerasta właśnie grupa posiadaczy światłowodu (FTTH): na koniec marca było ich niecałe 780 tys. Między nimi są jeszcze użytkownicy internetu w technologii VDSL, których jest około 520 tys.

Czytaj także: UOKiK ogrywa Orange w sądzie ws. przedłużania umów

Orange chce, aby docelowo wszyscy jego abonenci korzystali ze światłowodu. Zasięg takiej sieci operatora to około 4 mln gospodarstw domowych, a licząc z łączami innych firm z których może korzystać – 5,2 mln.

Niestety nie wystarczy zsumować dane o zasięgach sieci internetu Netii, UPC, Orange, czy innych operatorów, aby dowiedzieć się, jaka część gospodarstw domowych ma dostęp do szybkich łączy. Infrastruktura telekomunikacyjnych firm często jest w tym samym miejscu. Jak często – tego jeszcze nikt dobrze nie zbadał. A jeśli zbadał, to nie pokazał.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią