Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Bruksela zbadała jakość internetu w roamingu. Zaskoczeni?

Autor: , dodany 23 marca 2021r.

Komisja Europejska opublikowała wyniki badania, które  ma dowodzić, że  internet w roamingu bywa słabszy niż krajowy. Jest tylko jeden problem

Joint Research Center, jednostka naukowo-badawcza Komisji Europejskiej sprawdziła jakie są doświadczenia użytkowników korzystających z usług dostępu do internetu w roamingu w Unii Europejskiej. W badaniu przytoczonym niedawno przez Komisję Europejską wykorzystano aplikację netBravo, a testowi poddano 40 sieci komórkowych w 13 krajach UE. Mierzono prędkość ściągania i wysyłania danych oraz opóźnienie.

Czytaj także: Uczniowie bez internetu AD 2020. Najnowsze badanie

Oto co wykazało badanie, a właściwie na co uwagę zwraca KE.

KE: 25 proc. negatywnych testów

Użytkownicy 21 operatorów z 11 państw przynajmniej raz odczuli słabszą jakość usługi niż ta, z której na co dzień korzystają w ojczystym kraju w sytuacji gdy istniała techniczna możliwość, aby sygnał był lepszy. Jak podaje KE takie sytuacje stanowiły 25 proc. wszystkich objętych testami.

W sumie uczestnicy badania skorzystali z roamingu 177 razy, używając do tego 40 kart SIM i połączyli się z 37 sieciami w odwiedzanym kraju. W 39 proc. przypadków połączeń, prędkość pobierania danych była słabsza niż w kraju. Większym rozczarowaniem była prędkość wysyłania danych: gorszą jakość niż w kraju odnotowano w 59 proc. przypadków. Jeszcze gorzej wypadło opóźnienie (w 62 proc. połączeń było większe).

Czytaj także: Smartfony w Polsce: wieczne spory o koszulkę lidera

Badanie: 53 proc. przypadków pozytywnych

Czas publikacji wyników badania nie jest przypadkowy. KE niedawno zaproponowała zmiany w przepisach dotyczących usług w roamingu w UE. Urzędnicy chcą m.in., aby operatorzy nie mogli celowo pogarszać jakości usług.

Negatywne doświadczenia testerów są oczywiście alarmujące. Są jednak i dobre wiadomości. Jeśli bowiem chodzi o ściąganie danych, to w większości przypadków bowiem podróżujący po Unii testerzy odnotowali lepszą jakość usług niż w rodzinnym kraju.

Kłopot widać zaś głównie przy wysyłaniu danych.

Polskie sieci komórkowe też występują w raporcie JRC. Badacze sprawdzali, jak karta SIM przyjezdnego do naszego kraju radzi sobie w porównaniu z kartą SIM wydaną przez operatora. I tutaj stwierdzono, co widać na obrazku poniżej: karty SIM wydane przez operatorów w innych krajach, notują gorszą jakość usług niż użytkownicy krajowi.

Marta Rzeźnicka

Napisz do autora: marta.rzeznicka@o2.pl

Podziel się opinią