Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Badanie Xiaomi: jak Polacy korzystają ze smartfona?

Autor: , dodany 18 maja 2021r.

O tym, że smartfon przestał być tylko urządzeniem nadawczo-odbiorczym nikogo przekonywać nie trzeba. Xiaomi zaprezentowało badanie, które odpowiada na pytania dotyczące tego, jaką funkcję spełniają inteligentne telefony. Przyczynkiem jest promocja społeczności fanów chińskiej marki, Mi Community.

Zgodnie z danymi firmy, aż 93 proc. Polaków korzysta ze smartfona. Jeszcze kilka lat temu trudno było uwierzyć w tak wysoki odsetek osób, które zamiast tradycyjnych przycisków decydują się na wyświetlacze dotykowe.

Najczęściej sięgamy po telefony, aby zadzwonić (80 proc.) albo napisać wiadomość (ponad 50 proc. osób) lub zerknąć co w internecie „piszczy”. Co druga kobieta przyznaje się do korzystania z mediów społecznościowych lub serwisów randkowych za pośrednictwem smartfona. Panowie mniej chętnie przyznawali się do takiej aktywności. Co trzeci mężczyzna szuka lub podtrzymuje relacje przez telefon. Panowie z kolei chętniej sięgają po funkcję nawigacji.

40 proc. Polaków ma w swoim telefonie aplikację do usług bankowych lub płatności zbliżeniowych.

Nietypowe zastosowania urządzenia zupełnie typowe…

Coraz rzadziej w domu poszukiwana jest latarka. 75 proc. posiadaczy smartfona sięga po swój telefon jako po źródło światła. Co trzecia kobieta z kolei nie sięga już do torebki po lustereczko, a obrazuje swoje lico w smartfonie. 2 proc. panów korzysta z telefonu jako z otwieracza butelek. A co setny użytkownik wyładowuje swoją złość na poręcznym gadżecie.

Na sportowo z aplikacją

Niestety, samo posiadanie smartfona nie zwiększa zaangażowania w aktywność fizyczną. Co piąta osoba uprawia sport codziennie. 25 proc. ćwiczy 2-3 razy w tygodniu. Aż co czwarta osoba jest zupełnie nieaktywna! Częściej ćwiczą panowie, głównie w wieku średnim.

Wśród osób, korzystających ze smartfonów i uprawiających sport 97 proc. deklaruje się jako amatorzy. Nieznacznie więcej mężczyzn deklaruje się jako profesjonaliści. Są przedstawicielami grupy wiekowej do 34 lat. W tej grupie najwięcej osób deklaruje wykształcenie wyższe.

75 proc. osób uprawiających sport decyduje się na korzystanie z aplikacji, która analizuje ich osiągnięcia i przedstawia postępy. Tymi ostatnimi w mediach społecznościowych i platformach aplikacji dzieli się co czwarty użytkownik, częściej mężczyzna. W grupie profesjonalistów, aż 80 proc. osób prezentuje swoje osiągnięcia w mediach.

Sport w wersji biernej

Połowa posiadających smartfon sprawdza na nim wyniki meczów, ogląda relacje i transmisje lub śledzi poczynania swoich idoli. 23 proc. respondentów ogląda na smartfonie transmisje zawodów sportowych. W podziale na wiek sport na komórce śledzą głównie osoby w wieku 18-44 lata (ok. 30 proc.) oraz takie, które częściej uprawiają sport (ok. 30 proc.).

Popularność transmisji oglądanych na smartfonie jest podobna do popularności danego sportu. Ponad połowa transmisji to mecze piłki nożnej. Jedna czwarta to skoki narciarskie i siatkówka. Co ciekawe, u panów trzy pierwsze miejsca to piłka nożna (59 proc.), skoki narciarskie (25 proc.) i siatkówka (22 proc.). U pań kolejność to: piłka nożna (42 proc.), siatkówka (26 proc.) i skoki (22 proc.) Transmisje tenisa ziemnego znalazły się na piątym miejscu, po sportach walki. Oglądanie zmagań na kortach przez smartfona deklaruje 12 proc. oglądających transmisje: 16 proc. kobiet i 10 proc. mężczyzn.

Do grania na telefonie przyznaje się 55 proc. badanych  użytkowników. Blisko co czwarty ankietowany użytkownik smartfona przyznaje, że gra w gry codziennie lub prawie codziennie. W tej dyscyplinie bardziej aktywne są panie – co czwarta gra każdego lub prawie każdego dnia. W przypadku panów regularnym graczem jest co piąty.

Z badania wynika, że aplikacje sportowe są bardziej popularne niż dietetyczne (16 proc. versus 7 proc.). Co dziesiąty respondent korzysta z obu kategorii aplikacji jednocześnie. Mężczyźni bardziej są zainteresowani aplikacjami sportowymi (22 proc.), a kobiety – dietetycznymi lub mieszanymi. Częstotliwość uprawiania sportu i korzystania z aplikacji sportowych idą z sobą w parze. Osoby traktujące sport bardziej rekreacyjnie chętniej stosują aplikacje dietetyczne lub sportowe i dietetyczne.

 

Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1078 osób.

Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 7 – 10 maja 2021. Metoda: CAWI.

Redakcja

Napisz do autora: redakcja@ideatechnologie.com

Podziel się opinią