Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Awantura o kanały telewizyjne dotarła do UOKiK. Są dwa postępowania

Autor: , dodany 5 maja 2021r.

Prezes UOKiK wszczął postępowania antymonopolowe: przeciwko Telewizji Polsat i czterem spółkom z grupy  Discovery. Ma zastrzeżenia do sprzedaży kanałów kablówkom w paczkach.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zareagował na skargi operatorów, stowarzyszeń branżowych oraz konsumentów na dwóch największych prywatnych nadawców telewizyjnych. Zdaniem skarżących się, stacje ograniczały  swobodę kształtowania oferty programowej czy wyboru programów telewizyjnych. Dziś urząd poinformował, że wszczął dwa postępowania anytmonopolowe przeciwko Telewizji Polsat i czterem spółkom z grupy Discovery. W tym drugim wypadku chodzi o Discovery Communications Europe, Discovery Communications Benelux, Discovery Polska i Eurosport.

Czytaj także: UOKiK ogrywa Orange w sądzie ws. przedłużania umów

– Głos płynący z rynku był jednoznaczny i wskazywał na pogłębiającą się nierównowagę między nadawcami lub dystrybutorami a operatorami, za co w konsekwencji płacą konsumenci. Z naszych ustaleń w ramach postępowania wyjaśniającego wynika, że powyższy stan jest konsekwencją polityki sprzedażowej nadawców lub dystrybutorów telewizyjnych – Telewizji Polsat oraz spółek z grupy Discovery – tłumaczy prezes UOKiKu, Tomasz Chróstny.

Jak podał Urząd, z jego informacji wynika, że  operatorzy mają możliwość zakupu programów w pakiecie – 28 od Telewizji Polsat i co najmniej 6 w przypadku spółek z grupy Discovery. Mogą również kupować pojedyncze kanały, jednak jest to dla nich absolutnie nieopłacalne.

Czytaj także: Cyfrowy Polsat w 2020 roku miał prawie 12 mld zł przychodów

– Działania Telewizji Polsat i spółek z grupy kapitałowej Discovery mogą stanowić niedozwolone wykorzystywanie pozycji spółek na rynku dystrybucji programów telewizyjnych. Na ich praktykach mogą tracić operatorzy telewizji kablowych, którzy mają ograniczone możliwości swobodnego tworzenia oferty dla swoich odbiorców. Zmuszeni są kupować wiele kanałów i umieszczać je w konkretnych pakietach sprzedawanych potem widzom – powiedział Chróstny.

Za nadużywanie pozycji dominującej przedsiębiorcom grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Redakcja

Napisz do autora: redakcja@ideatechnologie.com

Podziel się opinią