Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Aplikacje telekomów i firm kurierskich wykluczają

Autor: , dodany 27 grudnia 2021r.

Osoby niewidoma, niedowidząca i głucha testowały aplikacje operatorów telekomunikacyjnych i firm kurierskich na smartfony. Jedna czwarta programów nie zdała egzaminu.  

Osoby niewidoma, niedowidząca i głucha wzięły udział w testach aplikacji firm operatorskich nadzorowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. UKE właśnie  opublikował raport z najnowszej edycji badania tak zwanej „dostępności cyfrowej aplikacji mobilnych firm telekomunikacyjnych i pocztowych”. Ranking został opracowany w listopadzie 2021 roku przez firmę SoftCream Software, na zlecenie urzędu.

Chroń dzieci w sieci numerem jeden  

Celem badania  było sprawdzenie, na ile strony internetowe oraz aplikacje przedsiębiorców telekomunikacyjnych i pocztowych są użyteczne dla osób z niepełnosprawnościami.  Testującymi  były osoby:  niewidoma, niedowidząca i  głucha. Otrzymały one konkretne zadania dla każdej ze stron internetowych oraz aplikacji mobilnych.

Czytaj także: Aplikacje dla niewidomych. Polacy je stworzyli i dopracowują

Po wykonaniu wszystkich zadań, każdy z ekspertów przygotował raport, oceniający badane portale i aplikacje pod względem spełniania wymagań dostępności, wraz z określeniem napotkanych problemów oraz przy jakich elementach natrafiono na trudności. Każdy z konsultantów przydzielił badanym portalom i aplikacjom oceny w skali od 1 do 10, które następnie po uśrednieniu stały się podstawą oceny rankingowej. W ten sposób powstał ranking aplikacji. Najwięcej punktów dostała aplikacja Chroń dzieci w sieci (Orange). Najmniej firmy kurierskiej FedEx.

W raporcie porównano wyniki z tymi z poprzedniej edycji badania (miała miejsce w 2018 roku). Części porównać nie dało się, bo przestały w międzyczasie istnieć.

25 proc. aplikacji na dwóję 

Jak podsumowuje UKE, dwie aplikacje otrzymały ocenę dobrą, sześć – dostateczną, a pięć – niedostateczną.

Większość aplikacji otrzymało pozytywną ocenę dostępności, co za tym idzie korzystanie z nich przez osoby z niepełnosprawnościami, bądź starsze nie będzie stanowiło większego problemu. Niestety nadal są aplikację, które nie spełniają standardów, przez co niektóre osoby nie poradzą sobie same z ich obsługą.

Czytaj także: 5G dla przemysłu. Szef UKE ma wizję 

Najczęściej konsultanci zgłaszali zastrzeżenia odnośnie do zbyt małych liter, bądź drobnych symboli na zakładkach aplikacji. Problemem dla osoby niewidomej było błędne odczytywanie ekranu przez telefon, często aplikacje były konstrukcyjnie nieintuicyjne.

Julia Majewska

Napisz do autora: juliamajewska.idea@gmail.com

Podziel się opinią