Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Aplikacje dla niewidomych. Polacy je stworzyli i dopracowują

Autor: , dodany 22 czerwca 2021r.

Darmowe aplikacje mobilne pomogą niewidomym poruszać się w terenie i w domu – obiecuje polska firma. Dostały nowe funkcje.

Specjalizująca się w tworzeniu aplikacji polska firma Transition Technologies (TT) rozwija oprogramowanie pomagające osobom z niepełnosprawnością zmysłu wzroku.  Jak podała, dwie aplikacje skierowane do tej grupy odbiorców zyskały nowe funkcje. To dobra informacja, ponieważ wcześniej jej programy spotykały się z różnymi uwagami nt. jakości proponowanych rozwiązań.

Widzący asystent ruchu  

Seeing Assistant Move (ze sklepu Google ściągnięto ją ponad tysiąc razy w ciągu ostatnich kilku lat)  – aplikacja nawigacyjna – wyposażony został w powiadomienia o przeszkodach pojawiających się na trasach. Program na bieżąco będzie informował o mijanych ulicach, co ułatwia poznawanie okolicy. Dodatkowo  uprzedzi między innymi, że użytkownik zbliża się do kładki czy tunelu, więc powinien przygotować się na pokonanie schodów.

Czytaj także: Produkt Asbisu pomoże w walce z koronawirusem

Twórcy wyjaśniają, że apka zapowie odpowiednio wcześniej występowanie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych bądź ostrzeże o konieczności przejścia przez furtkę lub bramę.

Smartfon pomoże w zakupach

Inną dużą zmianą w programie jest rozbudowany „tryb eksploracji”. Aplikacja po ustawieniu smartfona np. na południe poinformuje o tym, jakie punkty się znajdują w wybranym kierunku. Można ustalić wcześniej kategorie punktów, które chcemy poznać, na przykład by wskazywała jedynie restauracje czy przystanki autobusowe.

Czytaj także: Aplikacja Samsung Health Monitor dostępna na wybranych urządzeniach Samsung Galaxy

Dodatkowe funkcje otrzymała także program Seeing Assistant Home (ma ponad 10 tys. użytkowników). Aplikacja została podzielona na kilka modułów.  Pierwszy rozpoznaje kody kreskowe, a ich lista została w tym roku poszerzona. Moduł odczyta na głos, jaki produkt wybraliśmy w sklepie, czy z domowej lodówki. Jeżeli smartfon jest podłączony do internetu, SAH poda także szczegółowe informacje  o produkcie.

Co umie aplikacja 

Apka ma też moduł ze skanerem kodów QR. To rozwiązanie pozwalające na przykład na organizację domowego biura, w tym np. utrzymanie porządku w segregatorze. Warunek to oznaczenie dokumentów przy pomocy kodów.

Moduł rozpoznawania tekstu przeczyta głosem syntezy każdy napis: nazwy ulic, numery autobusów, zawartość wyświetlaczy informacyjnych czy treść tablic zamieszczanych na budynkach. Będzie to stanowiło ogromne wsparcie podczas wakacyjnych wojaży.

Pozostałe funkcje to lupa elektroniczna, detektor światła (poinformuje o zapalonej niepotrzebnie lampie), czy moduł rozpoznający kolory.

Dzieci testują 

Wszystkie nasze programy są w pełni darmowe, a pobrać je można na smartfony oraz tablety z systemami Android i iOS. Aplikacje są intuicyjne w obsłudze i zoptymalizowane do potrzeb odbiorcy z dysfunkcją wzroku korzystających z programów odczytu ekranu czy powiększających. W planach mamy wdrażanie kolejnych narzędzi i udoskonalanie istniejących – nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – mówi cytowany w komunikacie firmy Sławomir Strugarek, ekspert UX aplikacji mobilnych dla osób z niepełnosprawnością.

TT od lat współpracuje z przedstawicielami środowiska niewidomych z różnych krajów, a w tym z ekspertami z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach koło Warszawy. Odbywają się tu  szkolenia dla nauczycieli i uczniów z zakresu obsługi aplikacji.

–  Według różnych badań, około 80 proc. informacji docierających do nas z zewnątrz odbieramy za pomocą analizatora wzrokowego. Dysfunkcje wzroku powodują trudności w wielu obszarach funkcjonowania.  takich jak: orientacja przestrzenna oraz poruszanie się, wykonywanie zwykłych codziennych czynności jak zakupy, gotowanie czy sprzątanie, poznawanie rzeczywistości i zjawisk. To także czynnik wpływający na sferę emocjonalną i funkcjonowanie społeczne. Dlatego też, wsparcie osób niewidomych i słabowidzących w tych wydawałoby się prostych czynnościach, jest niezwykle istotne. Aplikacje Transition Technologies wymiernie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, pomagają w orientacji w terenie, dają dostęp do wielu informacji w trudnej przestrzeni miasta – uważa Adrianna Kaczanowska, koordynator zespołu nauczycieli orientacji przestrzennej w OSW w Laskach.

 

Redakcja

Napisz do autora: redakcja@ideatechnologie.com

Podziel się opinią