Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

5G dla przemysłu. Szef UKE ma wizję

Autor: , dodany 4 listopada 2021r.

Jacek Oko, prezes UKE zapowiada, że częstotliwości dla sieci 5G będą mogły dostać nie tylko sieci komórkowe. 

Szwedzka grupa Ericsson zorganizowała kolejną konferencję w Polsce: Ericsson Radio Tech. Prowadzili ją szef  Ericssona w Polsce Martin Mellor i Stefan Znarowski, szef centrum badań i rozwoju firmy w naszym kraju. Wśród zaproszonych gości był prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Jacek Oko.

Czytaj także: Orlen przetestuje 5G. Na drogich częstotliwościach

Prezes UKE to postać ważna  dla polskiego rynku telekomunikacyjnego. To on dysponuje częstotliwościami, na których opiera się komórkowy biznes. I to on ma ogłosić aukcję częstotliwości 5G (z zakresu 3,6 GHz), dzięki której nowa technologia ma pokazać co potrafi. Aukcja ma być skierowana do operatorów komórkowych. Raz została już odwołana i ciągle nie wiadomo kiedy dokładnie ruszy.

Prezes UKE powiedział podczas konferencji, że chce przedstawić wizję 5G w Polsce.  Okazuje się, że na częstotliwości mogą liczyć także przedsiębiorstwa z innych gałęzi przemysłu.

Czytaj także: Chińskie firmy nie będą budować sieci 5G. Na Litwie. A w Polsce?

Eksperci mówią o takich sieciach „prywatne”. -Dla sieci prywatnych 5G w paśmie C mamy tzw. blok „0” 3410-3480 MHz oraz kilkaset megaherców w paśmie 26-28 GHz. Już po ogłoszeniu aukcji chcielibyśmy uruchomić prekonsultacje z rynkiem, operatorami, samorządami i przedsiębiorcami o tym, jak w sposób sprawny, efektywny i możliwie najtańszy przyznawać je zainteresowanym podmiotom – zapowiedział Jacek Oko.

Ericsson Radio Tech Day to cykliczne spotkanie przeznaczone dla branży telekomunikacyjnej oraz kadry technicznej operatorów w Polsce.  Szwedzka firma chwali się, że posiada obecnie ponad 149 komercyjnych umów 5G, z których 97 to aktywne sieci działające w 46 krajach. W Polsce ma umowy na dostawy urządzeń 5G z Polkomtelem i Playem.

Jak sobie radzi w biznesie pokazują ostatnie wyniki finansowe. 

Redakcja

Napisz do autora: redakcja@ideatechnologie.com

Podziel się opinią