Mi Smart Band 6 NFC już w sprzedaży

Uczniowie bez internetu AD 2020. Najnowsze badanie

Autor: , dodany 17 lutego 2021r.

Większość polskich dzieci w wieku szkolnym używa komórki i internetu oraz ma swój komputer do  nauki zdalnej.  Jednak uczniowie wykluczeni cyfrowo to ciągle zauważalna grupa – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. 

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wyniki drugiej edycji badania, które pokazuje jak dzieci w wieku szkolnym, rodzice i nauczyciele korzystają z internetu i innych technologii telekomunikacyjnych. Tym razem część prezentacji poświęcono nauce zdalnej, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę, że 2020 rok wymusił na wszystkich wprowadzenie takiego sposobu nauczania.

84 proc. uczniów ma komórkę

Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2020 roku, na grupie 508 osób, metodą ankiet internetowych.  Jedną z badanych grup były dzieci wieku od 7 do 15 roku życia, przy czym zadawano najpierw pytanie rodzicom, a potem dzieciom.

Czytaj też: Smartfon królem zakupów na raty przez internet

84 proc. badanych (zarówno dzieci, jak i rodziców) zadeklarowało, że dziecko ma swój telefon komórkowy. To oznacza, że 16 proc. takiego aparatu nie ma. Dorośli pytani dlaczego pociecha aparatu nie ma odpowiadali najczęściej, że nie ma takiej potrzeby lub że telefon będzie negatywnie wpływał na rozwój dziecka.

Znakomita większość dzieci w wieku szkolnym ma jednak komórkę. Zwykle jest to smartfon, a tylko około 3 proc. ma aparat innego rodzaju.

Ze smartfonu do internetu

To właśnie z telefonu dzieci najczęściej łączą się z internetem. Przy pomocy laptopa z siecią łączy się około 76 proc. uczniów. Z komputera stacjonarnego i tabletu po 32 proc. badanych.

Z sieci korzysta przy tym 97 proc. dzieci, a 3 proc. – nie. Powody, które wskazali rodzice są różne: brak umiejętności ze względu na wiek, ale też świadoma decyzja rodziców, którzy uważają, że internet negatywnie wpływa na dziecko.

19 proc. uczniów bez własnego laptopa

Ankieterzy pytali rodziców i dzieci także o edukację w czasie epidemii, czyli o naukę zdalną. Jak się okazuje,  większość uczniów wykorzystuje komputer czy laptop dostępny w gospodarstwie domowym, ale 19 proc. nie miało własnego urządzenia. Badanie przeprowadzono przy tym już po tym jak uruchomiono program wsparcia ze środków UE: Zdalna Szkoła.

Z tego grona około 24 proc. dostało urządzenie ze szkoły lub innej instytucji. W sumie – wskazują dane – około 5 proc. uczniów korzystało ze sprzętu zapewnionego przez szkołę czy gminę.

Jeśli kogoś zaskakuje wynik mówiący, że gros dzieci ma własny komputer, to wyjaśnienia można szukać w samym badaniu. Warto wskazać, że  wśród ankietowanych rodziców przeważały osoby z  wykształceniem przynajmniej średnim, a osoby z wykształceniem wyższym stanowiły prawie połowę próby.

Średnie miesięczne wydatki na korzystanie z telefonii komórkowej przez dzieci wynoszą najczęściej 21-30 zł. Z dodatkowo płatnych usług (najczęściej zakupów związanych z grami) korzysta około jedna czwarta dzieci posiadających własny telefon.

Internet – dzieci dużo wiedzą 

Badanie miejscami zaskakuje. Wynika z niego, że znakomita większość dzieci zna numer ratunkowy 112, ma świadomość zagrożeń, na które można się natknąć w sieci jest wysoka, a rodzice ustalają z dziećmi co im wolno a co nie, gdy korzystają z telefonu lub internetu.

Dwie trzecie rodziców deklaruje stosowanie kontroli nad korzystaniem przez dziecko z własnego telefonu. Najczęściej stosowanym rodzajem kontroli jest wspólne ustalenie z dzieckiem zasad korzystania z telefonu. Korzystanie z ustawień bezpieczeństwa czy specjalnych aplikacji służących do kontroli rodzicielskiej jest stosowane relatywnie rzadziej. 80 proc. rodziców przyznaje, że ich dziecko samodzielnie instaluje aplikacje na telefon.

Z ankiety wynika, że sporo uczniów używa też komunikatorów innych niż Messenger, czy WhatsApp.

 

 

 

Marta Rzeźnicka

Napisz do autora: marta.rzeznicka@o2.pl

Podziel się opinią